Prezydencki projekt przewiduje m. in. większą ochronę przed zwolnieniem z pracy dla rodzin, do których były adresowane zmiany wprowadzone ustawą z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.

Wówczas uproszczono i uelastyczniono system urlopów związanych z rodzicielstwem oraz umożliwiono rodzicom i opiekunom dzielenie się uprawnieniami związanymi z opieką, gdy jedno z nich jest pracownikiem, a drugie jest objęte ubezpieczeniem społecznym na innej podstawie niż stosunek pracy (np. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej). Rozszerzono również krąg osób uprawnionych do urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego o pracownika - członka najbliższej rodziny, który nie jest pracownikiem-(ojcem) wychowującym dziecko.

[-DOKUMENT_HTML-]

Obecnie więc , inny członek najbliższej rodziny (będący pracownikiem) ma prawo do urlopu macierzyńskiego w czterech sytuacjach: gdy ubezpieczona matka dziecka legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub przebywa w szpitalu ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej osobistą opiekę nad dzieckiem, a także w razie zgonu matki lub porzucenia przez nią dziecka. Powyższe reguły stosuje się również  do urlopu rodzicielskiego.

Prezydent uzasadnia, że z uwagi na wprowadzenie możliwości wykorzystania urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego także przez pracowników-innych członków rodziny zasadne jest objęcie ww. osób szczególną ochroną przed rozwiązaniem stosunku pracy, analogicznie jak matek oraz ojców wychowujących dziecko, korzystających z tych urlopów. W związku z tym zaproponowano zmianę art. 47 Kodeksu pracy, dotyczącego wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, przysługującego pracownikowi w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę, jeżeli podjął on pracę w wyniku przywrócenia do pracy. Jeśli umowę o pracę rozwiązano z pracownikiem-innym członkiem najbliższej rodziny wynagrodzenie przysługiwać będzie za cały czas pozostawania bez pracy. Ponadto proponuje się zmianę art. 50 § 5 dotyczącego wyłączenia stosowania przepisu, zgodnie z którym jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony nastąpiło z naruszeniem, to pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie - w stosunku do pracownic ciężarnych, pracowników na urlopach macierzyńskich oraz pracowników podlegających ochronie na podstawie przepisów ustawy związkowej. Po zmianie wyłączeniem zostaną również objęci pracownicy-inni członkowie najbliższej rodziny. Zmianie miałby ulec również art. 57 § 2 k. p. o wynagrodzeniu za czas pozostawania bez pracy przysługującym pracownikowi w razie niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli podjął on pracę w wyniku przywrócenia do pracy. Analogicznymi zasadami byliby objęci inni członkowie najbliższej rodziny. Takie same zasady przysługiwałyby im przy uprawnieniach wynikających z art. 163 § 3 k. p. o obowiązku udzielenia przez pracodawcę urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie oraz art. 177 § 5 o odpowiednim stosowaniu przepisów zakazujących wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę w okresie ciąży oraz urlopu macierzyńskiego.