Pytanie pochodzi z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych:

W październiku pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie obejmujące okres od dnia 27 września do dnia 22 listopada. Zwolnienie dostarczono w październiku po wypłacie pełnych wynagrodzeń za wrzesień i październik.

Jak prawidłowo dokonać rozliczenia składkowo-podatkowego wynagrodzenia pracownika, który dostarczył tak późno zwolnienie lekarskie?

W związku z tym, że zwolnienie to obejmuje kilka dni września, cały październik i kilka dni listopada, podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz podatek za wrzesień i październik zostały zawyżone. Teraz nie ma możliwości skorygowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przez pomniejszenie podstawy składek za wrzesień i październik, ponieważ podstawa listopadowa jest za niska. Po skorygowaniu list płac powstała nadpłata wynagrodzenia.

Czy możemy ją potrącić w kwocie netto w najbliższym miesiącu - czyli listopadzie?

Czy należy skorygować deklaracje i raporty za wrzesień i październik z wykazaniem u pracownika pomniejszonej podstawy składek i wykazaniem w raporcie RSA okresów choroby i kwot świadczeń?

Jak rozliczyć nadpłacony podatek?

Skoro pracownik dostarczył do firmy zwolnienie lekarskie po wypłacie wynagrodzenia, pracodawca powinien skorygować deklaracje i raporty za wrzesień i październik z wykazaniem u pracownika pomniejszonej podstawy składek i wykazaniem w raporcie RSA okresów choroby i kwot świadczeń. Skoro bowiem składki zostały nadpłacone, to teraz powinny być skorygowane, a żeby skorygować składki, trzeba skorygować dokumentację.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Nadpłacone wynagrodzenie pracodawca może potrącić w kolejnym miesiącu. Należy przy tym podkreślić, że nie będzie to potrącenie w rozumieniu art. 87-91 ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy. Po prostu pracodawca powinien uznać, że pracownik dostał część swojego wynagrodzenia przed terminem (pomniejszenie kwoty do wypłaty nie wymaga zgody pracownika).

W zakresie nadpłaconego podatku płatnik powinien albo rozliczyć go w kolejnym miesiącu, albo wykazać na koniec roku w PIT-11 zawyżoną kwotę (pracownik odzyskałby ją w rozliczeniu rocznym).

Kwota otrzymana przez pracownika stanowi przychód podlegający opodatkowaniu. W efekcie podatek powinien być odprowadzony od kwoty faktycznie wypłaconej. Skoro więc w sierpniu wynagrodzenie zostało nadpłacone, powinna być opodatkowana przekazana pracownikowi kwota. Jeżeli we wrześniu dokonane zostanie potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia, należy opodatkować kwotę po potrąceniu.