Zmianę zasad wypłacania dopłat do pensji przewiduje skierowany do I czytania poselski projekt nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721). Uzależnienie dofinansowania od tego, czy niepełnosprawny pracownik otrzymuje pensję na rachunek bankowy, ma zapobiegać fikcyjnemu zatrudnianiu takich osób, a tym samym wyłudzaniu publicznych pieniędzy przez nieuczciwych przedsiębiorców. Sposób jest prosty – firma i niepełnosprawny zawierają fikcyjną umowę, w rzeczywistości praca nie jest wykonywana, a obie strony dzielą się dofinansowaniem.

– Pracodawcy, którzy próbują oszukiwać, tłumaczą potem podczas przeprowadzanej u nich kontroli, że przekazywali pensję bezpośrednio pracownikowi – mówi Wojciech Skiba, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Dodaje, że skoro państwo pomaga, dofinansowując zatrudnienie, to można wymagać od drugiej strony wysiłku polegającego na założeniu konta. Poza tym ten przepis ma obligować do jego założenia nie wszystkich pracowników, ale tych, których pensja jest dotowana przez PFRON.

Jednak wątpliwości co do wprowadzenia takiego warunku ma m.in. Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). Uważa ona, że proponowany przepis narusza kodeks pracy, bo ten nie uzależnia wypłaty wynagrodzenia od posiadania przez pracownika konta bankowego. Tym samym nadmiernie ingeruje w sposób wypłaty pensji pracownikowi. Więcej>>