Projekt określa zasady wykonywania zawodu fizjoterapeuty, uzyskiwania prawa wykonywania tego zawodu oraz kształcenia podyplomowego fizjoterapeutów. Ustala zasady organizacji i zadania samorządu fizjoterapeutów oraz prawa i obowiązki jego członków, a także zasady odpowiedzialności zawodowej tej grupy zawodowej.
Zgodnie z projektem zawód fizjoterapeuty ma być samodzielnym zawodem medycznym, który będzie mogła wykonywać osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych; jej stan zdrowia pozwala na wykonywanie zawodu fizjoterapeuty; posługuje się językiem polskim w stopniu wystarczającym do wykonywania zawodu - niezbędny zakres znajomości języka zostanie określony w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw zdrowia; wykazuje się nienaganną postawą etyczną; posiada wskazane w projekcie dyplomy i świadectwa potwierdzające zdobycie odpowiednich kwalifikacji do wykonywania zawodu fizjoterapeuty; złożyła z wynikiem pozytywnym Państwowy Egzamin Fizjoterapii.
Podstawą wpisu do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów i otrzymania dokumentu „Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty" będzie uchwała Krajowej Rada Fizjoterapeutów stwierdzająca prawo wykonywania zawodu, podejmowana na wniosek zainteresowanego.
Zawód fizjoterapeuty polegać ma w szczególności na:
- samodzielnej kwalifikacji pacjenta do poddania zabiegom fizjoterapeutycznym, w tym wykonywaniu badań czynnościowych, niezbędnych do programowania i kontrolowania procesu fizjoterapii,
- dobieraniu i dostosowywaniu do potrzeb pacjenta zabiegów fizjoterapeutycznych (w tym masażu), wyrobów ortopedycznych i pomocniczych wyrobów medycznych oraz nauczaniu prawidłowego posługiwania się nimi,
- prowadzeniu dokumentacji medycznej oraz wydawaniu opinii odnośnie stanu osób poddawanych fizjoterapii.
Proponuje się, aby fizjoterapeuta miał prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta oraz do uzyskania od podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych pełnej informacji o stanie zdrowia pacjenta. Zobowiązany będzie ponadto do informowania pacjenta, jego przedstawiciela ustawowego, osoby bliskiej lub opiekuna o jego prawach.
Fizjoterapeuta będzie mógł również prowadzić prace naukowo-badawcze w zakresie swoich kwalifikacji, działać na rzecz popularyzacji zachowań prozdrowotnych oraz nauczać zawodu fizjoterapeuty.
W trakcie wykonywania zawodu fizjoterapeuta nie będzie mógł przekraczać swoich uprawnień służących zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu, profilaktyce i poprawie zdrowia wynikających z procesu leczenia, z wyjątkiem szczególnych sytuacji, gdy zwłoka w udzieleniu świadczenia mogłaby spowodować stan nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Funkcje kontrolne w zakresie wykonywania tego zawodu pełnić będzie Krajowa Rada Fizjoterapeutów poprzez upoważnionych fizjoterapeutów, którzy będą mogli m.in.: żądać dokumentacji (w tym medycznej), informacji oraz wyjaśnień, a także dostępu do pomieszczeń, w których wykonywana jest działalność lecznicza i brać udział w czynnościach związanych z działalnością fizjoterapeuty. Dzięki temu możliwe będzie sporządzenie wystąpienia powizytacyjnego zawierającego opis i wnioski pokontrolne. W przypadku naruszenia zasad etyki zawodowej lub uchybień w wykonywaniu zawodu fizjoterapeuty Krajowa Rada Fizjoterapeutów powiadomi Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.
Fizjoterapeuta, który zaprzestanie wykonywania zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat, a będzie chciał wrócić do jego wykonywania, obowiązany będzie zawiadomić o tym Krajową Radę Fizjoterapeutów oraz odbyć w wyznaczonym przez nią miejscu i czasie szkolenie trwające nie dłużej niż 6 miesięcy.
W przypadku osób będących obywatelami państwa członkowskiego UE wykonujących zawód fizjoterapeuty Krajowa Izba Fizjoterapeutów będzie mogła wymagać udokumentowania posiadanego wykształcenia, również pod kątem zgodności uprawnień z polskimi przepisami.
W tym miejscu warto dodać, że 26 państw członkowskich UE podjęło decyzję o uregulowaniu w swoich ustawodawstwach zasad wykonywania zawodu fizjoterapeuty jako zawodu regulowanego. Brak regulacji w tym zakresie ma bowiem szereg negatywnych skutków, często powodujących nieodwracalne zmiany w organizmie pacjenta i uszczerbek na zdrowiu, a nawet inwalidztwo. Niejednokrotnie dochodzi bowiem do niewłaściwej oceny stanu osoby, która ma być poddawana zabiegom fizjoterapeutycznym, niewłaściwego programowania fizjoterapii i wykonywania zabiegów fizjoterapeutycznych oraz nieprawidłowego doboru do potrzeb pacjenta wyrobów medycznych.
7 sierpnia projekt skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu.
Opracowanie: Agnieszka Zatyka-Szlachcic
Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 12 sierpnia 2015 r.