Czy zakład optyczny wykonujący okulary korekcyjno-ochronne dla pracowników musi je bezwzględnie oznaczać znakiem CE?
Zakład optyczny posiada certyfikaty na szkła i oprawki, a okulary korekcyjno-ochronne wykonuje tylko dla pracowników jednego pracodawcy, z którym zawarł umowę.
Producent środków ochrony indywidualnej (w tym okularów ochronnych) ma bezwzględny obowiązek oznakowania swoich wyrobów znakiem CE oraz sporządzenia deklaracji zgodności. Nie ma znaczenia fakt, że produkty są wykonywane tylko dla jednego kontrahenta, jak również, to że poszczególne elementy posiadają stosowne certyfikaty, gdyż deklaracja zgodności oraz oznakowanie CE dotyczy całego nowego wyrobu, jakim są okulary ochronne.
W myśl art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 138, poz. 935 z późn. zm.) – dalej u.s.o.z. wyroby wprowadzane do obrotu lub oddawane do użytku podlegają ocenie zgodności z zasadniczymi lub szczegółowymi wymaganiami określonymi w odrębnych przepisach. Dokonanie takiej oceny jest obowiązkowe przed wprowadzeniem wyrobu do obrotu lub oddaniem do użytku i leży w gestii producenta. Po dokonaniu takiej oceny, zgodnie z art. 8 ust. 1 u.s.o.z., producent lub jego upoważniony przedstawiciel, który poddał wyrób lub proces jego wytwarzania ocenie zgodności z zasadniczymi wymaganiami i potwierdził ich zgodność wystawia deklarację zgodności, jeżeli zastosowana procedura oceny zgodności to przewiduje, oraz umieszcza oznakowanie zgodności, stosownie do wymagań określonych w odrębnych przepisach.
Jednym z przepisów dotyczących oceny zgodności środków ochrony indywidualnej jest rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz. U. Nr 259, poz. 2173) – dalej r.z.w.ś.o.i.
W rozdziale 3 r.z.w.ś.o.i. określone zostały procedury oceny zgodności, które są uzależnione od złożoności konstrukcji środka ochrony indywidualnej (wyroby o prostej i złożonej konstrukcji).

Po dokonaniu oceny zgodności, zgodnie z § 43 ust. 1 r.z.w.ś.o.i., producent powinien umieścić oznakowanie CE na środkach ochrony indywidualnej, które spełniają zasadnicze wymagania określone w r.z.w.ś.o.i. oraz zostały poddane procedurom oceny zgodności. Ponadto, w przypadku środków ochrony indywidualnej o złożonej konstrukcji (tj. takich, które są przeznaczone do ochrony przed zagrożeniem życia lub przed zagrożeniami, które mogą powodować poważne i nieodwracalne uszkodzenia ciała lub zmiany chorobowe, a których bezpośrednich skutków działania, według projektanta, użytkownik nie jest w stanie zidentyfikować w odpowiednim czasie), obok oznakowania CE umieszcza się numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej, która ocenia system kontroli produkowanych środków ochrony indywidualnej.
Oznakowanie CE, zgodnie z § 43 ust. 2 r.z.w.ś.o.i., powinno być umieszczone na każdym egzemplarzu środka ochrony indywidualnej w sposób widoczny, czytelny i odporny na zatarcie przez cały okres używania tego środka. Jeżeli jest to konieczne ze względu na właściwości środka ochrony indywidualnej, dopuszcza się umieszczanie oznakowania CE na opakowaniu tych środków.
Zgodnie z art. 47a u.s.o.z. za wprowadzenie do obrotu lub oddania do użytku wyrobu podlegającego oznakowaniu zgodności, a nieposiadającego takiego oznakowania, grozi kara grzywny.
Maciej Ambroziewicz