Odpowiedź:

Tak, jeśli pismo z wypowiedzeniem zostało odebrane w placówce poczty przez żonę pracownika, mającą status jego domownika, zostanie ono uznane za skutecznie doręczone.

Uzasadnienie:

Przepisy kodeksu pracy nie określają, kiedy pismo pracodawcy zawierające jego oświadczenia woli uważa się za skutecznie doręczone pracownikowi. W takiej sytuacji stosuje się przepisy kodeksu cywilnego  – art. 300 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.) – dalej k.p. Oznacza to, że np. oświadczenie o wypowiedzeniu czy rozwiązaniu umowy o pracę jest złożone pracownikowi wówczas, gdy doszło do niego w sposób umożliwiający mu zapoznanie się z jego treścią stosownie do art. 61 ustawy z 23.04.1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.) - dalej k.c.

Przyjmuje się, że oświadczenie zostało doręczone również wtedy, gdy list odebrał dorosły domownik. Status domowników mają zamieszkujący z pracownikiem w jednym mieszkaniu lub domu jego dorośli krewni i powinowaci, nie ma przy tym znaczenia, czy prowadzą wspólne gospodarstwo domowe (wyrok Sądu Najwyższego z 13.11.1996 r., III RN 27/96). Wręczenie pisma dorosłemu domownikowi wywołuje domniemanie, że pismo zostało dostarczone adresatowi. Pracownik może jednak to domniemanie obalić, jeśli wykaże, że pismo nie zostało mu doręczone bądź zrobiono to z opóźnieniem, co z kolei miało wpływ na brak możliwości zapoznania się z jego treścią w konkretnej dacie.

Mając jeszcze na uwadze przepisy ustawy Prawo pocztowe z 23.11.2012 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1113 ze zm.) – u.p.p. należy przyjąć, że analogiczna sytuacja będzie mieć miejsce w przypadku, gdy dorosły domownik odbierze list w placówce poczty. Zgodnie bowiem z art.  37 ust. 1 u.p.p. przesyłkę pocztową lub kwotę pieniężną określoną w przekazie pocztowym doręcza się adresatowi pod adresem wskazanym na przesyłce, przekazie lub w umowie o świadczenie usługi pocztowej, a wedle ust. 2 pkt 3 przesyłka pocztowa może być także wydana ze skutkiem doręczenia osobie pełnoletniej zamieszkałej razem z adresatem, jeżeli adresat nie złożył w placówce pocztowej zastrzeżenia w zakresie doręczenia przesyłki rejestrowanej lub przekazu pocztowego pod adresem wskazanym na przesyłce pocztowej, przekazie pocztowym lub w umowie o świadczenie usługi pocztowej albo w placówce pocztowej, po złożeniu na piśmie oświadczenia o zamieszkiwaniu razem z adresatem.

Autor: Paula Dąbrowska, data udzielenia odpowiedzi 6.03.2017 r.