Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Czy wypłaty zasiłku macierzyńskiego dokonywane przez ZUS (pracodawca nie wypłaca) pracownicy przez okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego mogą się różnić?
Czy przez cały okres jednego i drugiego urlopu (od połowy kwietnia 2014 r. do teraz) ZUS wylicza kwotę wypłaty według jednej podstawy?
Pracownica ta ma stałą podstawową pensję oraz ruchome nieperiodyczne premie uznaniowe.
Czy to mogło wpłynąć na różnice wypłat miesięcznych?
Odpowiedź:
Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju (np. zasiłku macierzyńskiego), jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.
Uzasadnienie:
Stosownie do art. 43 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 159) - dalej u.ś.p., podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Oznacza to, że jeżeli pomiędzy okresami pobierania zasiłku macierzyńskiego nie ma przerwy bądź występuje przerwa, ale jest krótsza niż 3 miesiące, nie ustala się na nowo podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego za kolejny okres. Stąd też należy przyjąć, że jeżeli dodatkowy urlop macierzyński następuje bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, zasiłek macierzyński za okres tego dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie przysługiwał ubezpieczonej w takiej samej wysokości, jak zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego.
Piotr Kostrzewa, autor współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Odpowiedzi udzielono 29 września 2014 r.