Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361) – dalej u.p.d.o.f., opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c u.p.d.o.f. oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej.

W myśl art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f.  przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 u.p.d.o.f. w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3 u.p.d.o.f., są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że aby po stronie pracowników powstał przychód w rozumieniu przepisów u.p.d.o.f., musiałaby istnieć możliwość wyraźnego zindywidualizowania określonej części wydatku, przypadającego na konkretnego uczestnika.
Mając na uwadze powyższe należy jeszcze dodać, że wartość poczęstunku dla pracowników nie jest dla nich przychodem, gdyż ma on charakter zwyczajowy w granicach ogólno przyjętych norm społecznych. Takie stanowisko prezentują niektóre z organów podatkowych choć należy dodać, iż w tym zakresie występuje jednak szereg rozbieżności w stanowiskach poszczególnych organów.