Zgodnie z art. 2373 § 1-2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie.
Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę. W sytuacji zatrudniania pracowników tymczasowych z odnawialnymi co miesiąc umowami nie ma obowiązku ich każdorazowego szkolenia przy zawieraniu kolejnej umowy o pracę.
Jeśli zachodzi brak ciągłości pomiędzy kolejnymi umowami, pracodawca ma obowiązek powtórnego przeszkolenia pracownika. Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 2 lutego 1999 r., II SA/Wr 975/97, Pr. Pracy 1999, nr 6, s. 45, zgodnie z którym obowiązek przeprowadzenia wstępnych badań lekarskich i wstępnego przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy istnieje także w razie ponownego po przerwie zatrudnienia tej samej osoby na tym samym stanowisku co poprzednio.
Przypadek, gdy pracownik po skończeniu umowy nie stawił się do pracy z powodu choroby, a kolejna umowa zostaje zawarta po jego powrocie ze zwolnienia lekarskiego należy jednak rozpatrzyć indywidualnie. Warunkiem zwolnienia z obowiązku przeprowadzenia kolejnego szkolenia jest, aby:
•osoby były przyjmowane na to samo, co poprzednio, stanowisko pracy;
•nawiązanie z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę nastąpiło bezpośrednio po wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę.
Jak rozumieć określenie "bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę"? W ścisłym znaczeniu "bezpośrednio" oznacza, że między poprzednią a nową umową nie ma ani jednego dnia przerwy. Moim zdaniem należy tu jednak uwzględnić to, czy pracownik, mimo przerwy w pracy, posiada dostateczną znajomość przepisów oraz zasad bhp, a także ocenę ryzyka dla danego stanowiska pracy. Krótka przerwa spowodowana zakończeniem poprzedniej umowy może, ale nie musi stwarzać obowiązku ponownego szkolenia.
Łukasz Wawszczak