Ekspert Serwisu BHP odpowiada na pytanie Użytkownika programu:

Czy jest potrzeba sporządzenia karty wypadku w drodze do pracy w odniesieniu do zdarzenia, w którym poszkodowany praktycznie zginął na miejscu? Poszkodowany w drodze do pracy uległ wypadkowi (zderzeniu pojazdów), w wyniku którego po kilku godzinach zmarł w szpitalu. Nie przebywał na zwolnieniu lekarskim, wobec tego karta wypadku wydaje się zbyteczna.

Odpowiedź

Pracodawca, którego pracownik uległ śmiertelnemu wypadkowi w drodze do pracy powinien sporządzić dokumentację powypadkową, nawet jeżeli poszkodowany zmarł na miejscu zdarzenia.

Uzasadnienie

W myśl art. 57b ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 748 z późn. zm.), za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do lub z pracy, mimo że droga została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.

Za drogę do lub z pracy uważa się oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu również drogę do miejsca lub z miejsca:

- innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego,

- zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych,

- zwykłego spożywania posiłków,

- odbywania nauki lub studiów.

Tryb uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do lub z pracy oraz sposób jego dokumentowania określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzoru karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz terminu jej sporządzania (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 924) - dalej r.u.z.w.p.

Przepisy r.u.z.w.p. obligują pracodawcę poszkodowanego pracownika do sporządzenia – po ustaleniu okoliczności i przyczyn zdarzenia, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku – karty wypadku w drodze do lub z pracy. Dokument ten, zgodnie z art. 92 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.), stanowi podstawę do wypłaty pracownikowi 100% wynagrodzenia za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Przepisy nie uzależniają obowiązku sporządzenia karty wypadku w drodze do pracy od tego, czy poszkodowany przeżył zdarzenie, po drugie – poszkodowany mógłby być objęty prywatną polisą ubezpieczeniową od następstw nieszczęśliwych wypadków, obejmującej ryzyko śmierci na skutek zdarzenia takiego, jak analizowane, co uprawniałoby rodzinę zmarłego do uzyskania odpowiedniego świadczenia. Dlatego też pracodawca, którego pracownik uległ śmiertelnemu wypadkowi w drodze do pracy, powinien sporządzić dokumentację powypadkową nawet wtedy, gdy poszkodowany zmarł na miejscu zdarzenia.

Maciej Ambroziewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 13 czerwca 2016 r.