Czy w przypadku zwracania kosztów za podróż służbową istnieje ograniczenie co do ilości przejechanych kilometrów w kontekście podatku i odprowadzenia składek do ZUS?
\

Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Miejscem pracy pracownika jest siedziba pracodawcy. Praca polega na sprawowaniu nadzoru nad działalnością firmy na terenie kilku gmin. Pracownik co miesiąc otrzymuje delegację (polecenie wyjazdu służbowego) i na tej podstawie na koniec miesiąca otrzymuje zwrot poniesionych kosztów.

Czy istnieje ograniczenie co do ilości przejechanych kilometrów w kontekście podatku i odprowadzenia składek do ZUS?

Odpowiedź:

Tak, kilometrówka tylko do limitu określonego w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27, poz. 271 z późn. zm.) – dalej r.w.u.z.k.u.s., jest wolna od podatku dochodowego i nie stanowi podstawy do naliczenia składek ZUS.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f., wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika, do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Ponadto diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (§ 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.) – dalej r.z.u.s.), do wysokości określonej w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

W kontekście okoliczności przedstawionych w pytaniu obowiązują limity określone w r.w.u.z.k.u.s.

Przekroczenie limitów określonych w r.w.u.z.k.u.s. skutkuje opodatkowaniem i ozusowaniem stawek kilometrówki.

Jeżeli Klient ma wątpliwości podatkowe na tle konkretnego stanu faktycznego, zawsze jest uprawniony do wystąpienia z wnioskiem o indywidualną interpretację przepisów do właściwego Urzędu Skarbowego. Taka interpretacja będzie go wiązać w danej konkretnej sprawie.

Agata Kamińska, autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Odpowiedzi udzielono 4 sierpnia 2014 r.

Data publikacji: 5 sierpnia 2014 r.