Czy w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni pracownik zatrudniony na zmianę nocną będzie pracował krócej?

Czy w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni pracownik zatrudniony na zmianę nocną (od 22.00 do 6.00) będzie pracował tylko 7 godzin?
Regulamin pracy określa wyraźnie, że zmiana nocna trwa od 22.00 do 6.00.
Czy związki mogą/muszą zgodzić się na pracę do 7.00?
Czy pracownik pomimo pracy przez 7 godzin powinien dostać zapłatę za 8 godzin (przepracował od 22.00 do 6.00)? Jak nie, to co się dzieje z czasem pracy i tą jedną godziną?


Jeśli godziny pracy na poszczególnych zmianach zastrzeżone zostały w regulaminie pracy, to zmiana godzin pracy powinna nastąpić w trybie zmian regulaminu pracy. Związki zawodowe nie muszą zgadzać się na pracę do 7.00, ale bez zgody związków taka zmiana również jest możliwa.

Pracownik, który nie przepracował w związku ze zmianą czasu pełnego wymiaru czasu pracy, powinien otrzymać swoje pełne miesięczne wynagrodzenie (zob. A. Sobczyk, Zasady prawnej regulacji czasu pracy, Warszawa 2005, s. 189).


Organizowanie procesu pracy, w tym również ustalenie obowiązującego pracowników rozkładu czasu pracy, należy do uprawnień dyspozycyjnych kierownictwa zakładu pracy. Jeśli rozkład czasu pracy nie został określony w umowie, pracodawca może go zmienić bez wypowiedzenia warunków pracy w trybie przewidzianym dla zmiany regulaminu pracy, czy też układu zbiorowego (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 1978 r., I PRN 114/78).
Zmiana zastrzeżonego w umowie o pracę indywidualnego rozkładu czasu pracy wymaga porozumienia stron lub wypowiedzenia zmieniającego (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 marca 1977 r., I PRN 5/77).


Ustalenie rozkładu czasu pracy w regulaminie pracy nie stwarza pracodawcom możliwości zmiany jego treści z dnia na dzień. Regulamin pracy ustala pracodawca uzgadniając jego treść z działającą u niego zakładową lub międzyzakładową organizacją związkową. Związek zawodowy wydaje opinię na temat regulaminu, ale jego głos nie ma mocy stanowczej. Pominięcie przez pracodawcę trybu uzgodnienia treści regulaminu z działającą organizacją związkową spowoduje, że regulamin nie będzie miał mocy wiążącej. W tym celu strony ustalają termin, w którym ma nastąpić uzgodnienie regulaminu. Przyjmuje się, że jest to termin 30-dniowy. Jeżeli w ustalonym terminie do uzgodnienia nie dojdzie, wtedy pracodawca ustala regulamin (lub zmiany do niego) samodzielnie.
Zmiana treści regulaminu następuje w identycznym trybie. W razie nieuzgodnienia zmiany regulaminu z organizacją związkową pracodawca dokonuje modyfikacji treści regulaminu samodzielnie. Związek zawodowy nie ma wówczas prawnych możliwości uniemożliwienia pracodawcy wprowadzenia do regulaminu pracy zapisów o zmianie godziny zakończenia pracy (tu w ramach 8 godzin na dobę).
Każda zmiana w regulaminie pracy wchodzi w życie dwa tygodnie od podania regulaminu do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy - art. 1043 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94).