Premia uznaniowa, stanowiąca jednorazowy składnik wynagrodzenia lub wypłacana sporadycznie, która nie ma charakteru roszczeniowego nie stanowi składnika wynagrodzenia uwzględnianego w podstawie ekwiwalentu za urlop, w konsekwencji nie będzie również uwzględniona w podstawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Jak wynika w przepisów art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej – dalej u.d.w.r., wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.

Powyższe oznacza, ze wynagrodzenie będące podstawą dodatkowego wynagrodzenia rocznego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy z wyłączeniem:

1) jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,

2) wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,

3) gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,

4) wynagrodzenia za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

5) ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,

6) dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,

7) wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

8) kwoty wyrównania do wynagrodzenia za pracę do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,

9) nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,

10) odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,

11) wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy

- § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop – dalej r.z.u.u.w.

Zasadą jest ze przy obliczaniu dodatkowego wynagrodzenia rocznego uwzględnia się składniki wynagrodzenia, które przysługują za czas przepracowany, jedynym wyjątkiem jest wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.

Premia uznaniowa, stanowiąca jednorazowy składnik wynagrodzenia lub wypłacana sporadycznie, która nie ma charakteru roszczeniowego nie stanowi składnika wynagrodzenia uwzględnianego w podstawie ekwiwalentu za urlop i wynagrodzenia za urlop. Tak uznał SN w wyroku z dnia 21 stycznia 2015 r., II PK 56/14. Zdaniem sądu "Tak zwana premia uznaniowa (jeżeli nie ma charakteru roszczeniowego) nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę i wobec tego nie mieści się w pojęciu wynagrodzenia w rozumieniu art. 172 KP, a tym samym i § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14 ze zm.)."

Zdaniem sądu w przepisach § 6 r.z.u.u.w., chodzi tylko o świadczenia mające obowiązkowy charakter. W wyroku z dnia 20 lipca 2000 r., sygn. akt I PKN 17/00, Sąd Najwyższy stwierdził, ze "skoro tzw. premia uznaniowa nie jest świadczeniem obowiązkowym, to trudno o niej mówić, iż jest wypłacana w stawce miesięcznej, za okres krótszy niż jeden miesiąc czy też za okres dłuższy (...). Ponadto pracodawca, gdy uzna to za zasadne, może ją wypłacić także w okresie urlopu, czy np. zawieszenia w czynnościach, skoro zależy ona od jego uznania.(...)".

Premia uznaniowa, która nie stanowi składnika wynagrodzenia uwzględnianego w podstawie ekwiwalentu za urlop, nie będzie również uwzględniona w podstawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Nie ma ona charakteru roszczeniowego a ponadto może być wypłacona także za okresy nieobecności pracownika w pracy.