Pytania pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

Załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz. U. Nr 89, poz. 828 z późn. zm.) zawiera wykaz urządzeń, instalacji i sieci, przy których eksploatacji jest wymagane posiadanie kwalifikacji.
Są to: Grupa 1. Urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające energię elektryczną.
Grupa 2. Urządzenia wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające ciepło oraz inne urządzenia energetyczne.
Grupa 3. Urządzenia, instalacje i sieci gazowe wytwarzające, przetwarzające, przesyłające, magazynujące i zużywające paliwa gazowe.
W grupie 2 (poz. 1) ujęto kotły parowe oraz wodne na paliwa stałe, płynne i gazowe, o mocy powyżej 50 kW wraz z urządzeniami pomocniczymi. Osoby zajmujące się dozorem i eksploatacją ww. urządzeń powinny posiadać stosowne kwalifikacje. Przez pracowników uprawnionych należy rozumieć pracowników posiadających sprawdzone i właściwe kwalifikacje w zakresie eksploatacji danego rodzaju urządzeń i instalacji energetycznych, potwierdzone świadectwem kwalifikacyjnym. W przypadku opisanej kotłowni (o mocy 180 kW) znaczenie będzie miała moc każdego kotła z osobna, tj. czy pojedyncze kotły mają moc powyżej, czy poniżej 50 kW.
Nowoczesne kotły coraz częściej są bezobsługowe albo wymagają obsługi w niewielkim zakresie. W związku z tym konieczne jest doprecyzowanie pojęcia "stałej obsługi". Nie zawsze bowiem wymagana będzie stała obecność osoby kontrolującej kocioł. Zainstalowane kotły powinny być bezpieczne w eksploatacji – wymaga to fachowego nadzoru, który powinny zapewnić osoby posiadające stosowną wiedzę i doświadczenie. Może być to jeden z pracowników firmy, jak i zewnętrzna firma serwisowa dbająca o należyty stan techniczny instalacji. Dodatkowo kocioł (w zależności od jego wielkości) może podlegać dozorowi technicznemu, wykonującemu okresowe badania.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.