Czy urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi podejmującemu naukę za zgodą pracodawcy na rocznych studiach podyplomowych? W jakim wymiarze może być udzielony urlop szkoleniowy?


Przepisy, które zaczęły obowiązywać od 16 lipca 2010 r. - ustawa z 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 105, poz. 655) uzależniają wymiar urlopu szkoleniowego pracownika, który za zgodą pracodawcy podnosi kwalifikacje zawodowe od rodzaju egzaminu do którego przystępuje pracownik. Samo więc uczestniczenie w zajęciach edukacyjnych nie uprawnia pracownika do urlopu szkoleniowego. Urlop szkoleniowy udzielany jest w celu przygotowania się i przystąpienia pracownika do egzaminu i przygotowania pracy dyplomowej i jej obrony. Zgodnie więc z art. 1032 § 2 k.p. urlop szkoleniowy przysługuje w wymiarze 6 dni dla pracowników przystępujących do egzaminów: eksternistycznych, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Natomiast urlop w wyższym wymiarze 21 dni przysługuje na ostatnim roku studiów na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Zgodnie więc z nowymi przepisami urlop szkoleniowy przysługuje wyłącznie w związku z przystąpieniem przez pracownika do określonego typu egzaminów lub na przygotowanie i obronę pracy dyplomowej.
Zgodnie z art. 1031 § 2 pkt 2 k.p. pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługuje również zwolnienie z części lub całości dnia pracy na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania. Obecnie te dni nie są limitowane. Przepisy mają zastosowanie do pracowników podnoszących kwalifikacje zawodowe za zgodą pracodawcy po 16 lipca 2010 r.