Zgodnie z art. 123 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, prawa i obowiązki pracowników zatrudnionych w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej regulują przepisy o pracownikach samorządowych. Stosownie do art. 39 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych – dalej u.o.p.s., pracodawca w regulaminie wynagradzania może określić warunki przyznawania oraz warunki i sposób wypłacania premii i nagród innych niż nagroda jubileuszowa. Taki zapis oznacza, że pracodawca samorządowy nie może w regulacjach wewnątrzzakładowych ustalać zasad przyznawania, wypłacania oraz wysokości nagród jubileuszowych. Ustanowione są one bowiem w u.o.p.s. I tak, w myśl art. 38 ust. 2 u.o.p.s., pracownikowi samorządowemu przysługuje nagroda jubileuszowa w wysokości:

• po 20 latach pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego,

• po 25 latach pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego,

• po 30 latach pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego,

• po 35 latach pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego,

• po 40 latach pracy – 300% wynagrodzenia miesięcznego,

• po 45 latach pracy – 400% wynagrodzenia miesięcznego.

Z kolei art. 38 ust. 5 u.o.p.s. stanowi, że do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej i jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. W kontekście problemu poruszonego w pytaniu, takim odrębnym przepisem jest ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy – dalej u.w.p.g.r. Zgodnie zatem z art. 1 ust. 1 u.w.p.g.r., ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:

1) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie prowadzonym przez współmałżonka,

2) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,

3) przypadające po 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

W związku z tym, jeżeli zatrudniony przedstawi wymagane w u.w.p.g.r. dokumenty potwierdzające pracę w gospodarstwie rolnym, pracodawca ma obowiązek zaliczyć mu ten okres do stażu pracowniczego, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej. Pozostaje jeszcze kwestia wysokości tej nagrody, a konkretnie rozstrzygnięcia, czy pracownikowi przysługiwałaby gratyfikacja uzupełniająca, czy w pełnej kwocie. Odpowiedź na to pytanie zawiera rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych – dalej r.w.p.s., Stosownie do § 8 ust. 1 r.w.p.s., pracownik samorządowy nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe. Natomiast w myśl § 8 ust. 5 r.w.p.s., nagrodę tę wypłaca się niezwłocznie po nabyciu tego prawa. Z dalszych regulacji zawartych w § 8 r.w.p.s. wynika, że jeżeli pracownik dokumentuje nieznany do tej pory pracodawcy okres, od którego zależy nabycie prawa do kolejnej nagrody, to jeżeli prawo do nagrody wyższego stopnia pracownik nabył w ciągu 12 miesięcy od nabycia prawa do nagrody niższego stopnia, należy wypłacić różnicę między świadczeniami. Jeśli jednak między uzyskaniem prawa do nagrody wyższego stopnia, a nabyciem prawa do nagrody niższego stopnia upłynął okres dłuższy niż 12 miesięcy, pracownikowi przysługuje pełna kwota nagrody. Ponieważ w treści pytania nie określono czy, a jeśli tak to kiedy nagroda została wypłacona warto dodać, że jako dzień nabycia prawa do nagrody niższego stopnia należy traktować dzień jej wypłaty, natomiast data z jaką pracownik uzyskuje prawo do nagrody wyższego stopnia wynika z przedłożonych (nowych) dokumentów.