Pracownikowi zakończyła się umowa zlecenie. Przed przyjęciem do pracy udzielono pracownikowi szkolenia wstępnego (instruktaż ogólny i stanowiskowy). Następnego dnia po zakończonej umowie zlecenie, pracodawca podpisał z pracownikiem umowę o pracę na cały etat.
Czy pracownikowi należy ponownie udzielić szkolenia wstępnego, jeżeli umowa jest na to samo stanowisko pracy co umowa zlecenie?


 

Tak, osobę, z którą zakończyła się umowa zlecenie, a następnie pracodawca podpisał umowę o pracę, należy skierować na wstępne szkolenie bhp.


 

Zgodnie z art. 229 § 1 Kodeksu pracy wstępnym badaniom lekarskim podlegają: osoby przyjmowane do pracy, pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
Badaniom wstępnym nie podlegają jednak osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.
Oznacza to, iż każdy pracownik zatrudniony w celu wykonania określonej pracy, bez względu na to jak długo trwać będzie umowa, w tym tzw. pracownicy sezonowi zatrudniany na umowę o pracę przed dopuszczeniem do wykonywania pracy musi przejść szkolenie wstępne bhp. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, który nie posiada dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp. Zakaz ten nakłada na pracodawców obowiązek zapewnienia przeszkolenia pracowników w dziedzinie bhp, przed dopuszczeniem ich do pracy i prowadzenia szkoleń okresowych w tym zakresie. Pracownicy, którzy byli zatrudnieni w ramach umowy zlecenia, nie pracują pod kierunkiem pracodawcy (zleceniodawcy), gdyż umowa zlecenie jest umową o określonym skutku, czyli wykonaniem zleconego zadania. W związku z tym, zatrudniając osobę po zakończeniu umowy zlecenia na cały etat w ramach stosunku pracy może ona nie znać przepisów i zasad bhp na danym stanowisku, obcy mu też być nowy sposób wykonywania pracy, sprzęt i technologia.
Pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia przeszkolenia pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy w przypadku podjęcia przez tego samego pracownika pracy na tym samym stanowisku, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z nim kolejnej umowy o pracę. Zatem, jeśli pracownik zatrudniony był w ramach umowy zlecenia i po zakończeniu umowy zlecenia pracodawca zatrudnia go w ramach umowy o pracę zobowiązany jest skierować go na szkolenia wstępne, tylko poprzednie bezpośrednie zatrudnienie w ramach stosunku pracy zwalnia pracodawcę z obowiązku skierowania pracownika na szkolenia wstępne.