Czy stłuczenie palca ręki jest uszkodzeniem tkanek lub narządów i w związku z tym należy je uznać za uraz w rozumieniu ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 z późn. zm.)?
Stłuczenie może być uznane za uraz. Wszystko zależy od okoliczności danego przypadku.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 z późn. zm.) za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
1)podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
2)podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
3)w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Uraz według definicji słownikowej to "uszkodzenie ciała powstałe wskutek działania czynnika zewnętrznego" (Słownik Języka Polskiego, PWN Warszawa 2009, s. 1097). W uzasadnieniu do wyroku z dnia 9 czerwca 2009 r., II PK 318/08, LEX nr 535954 Sąd Najwyższy stwierdził, że "przez uraz należy rozumieć uszkodzenie tkanek ciała lub narządów człowieka wskutek działania czynnika zewnętrznego. Problemem praktyki będzie zatem ustalenie, jakie uszkodzenie ciała i narządów można zakwalifikować jako "uraz" w sensie prawnym. Prima facie chodzi tu o uszkodzenie organizmu (tkanek, narządów) będące następstwem obrażenia ciała, innymi słowy chodzi o powstanie konkretnego naruszenia tkanki, narządu człowieka pod wpływem zdarzenia zewnętrznego".
Z kolei stłuczenie to "obrażenie ciała powstałe wskutek rozbicia się, uderzania" (Słownik Języka Polskiego, PWN Warszawa 2009, s. 961). Wreszcie, uszkodzenie to "zmiana tkanki, pod wpływem uderzenia, uściśnięcia, zgniecenia, oparzenia itp." (Słownik Języka Polskiego, PWN Warszawa 2009, s. 1105).
Jak wiadomo, wśród rodzajów ran wyróżniamy m.in. rany tłuczone, kiedy nie dochodzi do rozcięcia tkanki skórnej, a jednak tkanki podskórne doznają uszczerbku. Stłuczenie może być zatem uznane za uraz.
Kamil Szymański