Czy spółka z o.o., której przedmiotem działalności zgłoszonym w KRS jest 85.59.B - działalność edukacyjna gdzie indziej niesklasyfikowana, zatrudniająca na podstawie umowy o pracę osobę, specjalistę bhp, może prowadzić działalność w zakresie organizowania i prowadzenia szkoleń okresowych z zakresu bhp?
Jakie dodatkowe wymagania stawiane są osobie prawnej chcącej prowadzić ww. działalność?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, może prowadzić działalność w zakresie szkoleń bhp.
Zgodnie z § 1a pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.), poprzez jednostkę organizacyjną prowadzącą działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy - rozumie się:
a) placówkę kształcenia ustawicznego, placówkę kształcenia praktycznego, ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego,
b) szkołę ponadgimnazjalną,
c) jednostkę badawczo-rozwojową, szkołę wyższą lub inną placówkę naukową,
d) stowarzyszenie, którego celem statutowym jest działalność związana z bezpieczeństwem i higieną pracy,
e) osobę prawną (np. sp. z o.o.) lub fizyczną prowadzącą działalność oświatową na zasadach określonych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej,
jeżeli prowadzą działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Natomiast art. 83a ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) stanowi, że działalność oświatowa nieobejmująca prowadzenia szkoły, placówki lub zespołu, o którym mowa w art. 90a ust. 1, może być podejmowana na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807).
Z kolei do jednostki organizacyjnej prowadzącej działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, należy min. zapewnienie wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia. Za odpowiednie przygotowanie dydaktyczne uważa się ukończenie kształcenia lub szkolenia przygotowującego do prowadzenia procesu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w sposób zapewniający wysoką efektywność, z uwzględnieniem, odpowiednich dla określonych grup uczestników szkolenia i rodzajów szkolenia: form organizacyjnych i metod szkolenia oraz środków dydaktycznych.
Oprócz tego jednostka prowadząca szkolenie powinna zapewnić:
a) programy poszczególnych rodzajów szkolenia opracowane dla określonych grup stanowisk;
b) programy szkolenia instruktorów w zakresie metod prowadzenia instruktażu - w przypadku prowadzenia takiego szkolenia;
c) odpowiednie warunki lokalowe do prowadzenia działalności szkoleniowej;
d) wyposażenie dydaktyczne niezbędne do właściwej realizacji programów szkolenia;
e) właściwy przebieg szkolenia oraz prowadzenie dokumentacji w postaci programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń.
Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, przy spełnieniu ww. warunków, prowadziła działalność w zakresie szkoleń bhp.

Kamil Szymański