Pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy w godzinach od 8.00-16.00. Pracownik wyjechał samochodem służbowym z kierowcą w delegację o godzinie 6.00 rano a na miejsce delegowania dotarł o godzinie 11.00 i od tej godziny rozpoczął wykonywanie obowiązków służbowych.
Czy rozpoczęcie podróży o godzinie 6.00 spowodowało przekroczenie dobowej normy czasu pracy mimo niewykonywania pracy? Jeżeli tak. to w jaki sposób należy zrekompensować 2 godziny nadliczbowe (między 6.00 a 8.00)?


W opisanym przypadku nie mamy do czynienia z pracą w godzinach nadliczbowych. Dwie godziny pomiędzy 6.00 a 8.00 nie są godzinami nadliczbowymi, a jedynie czasem podróży służbowej niewliczanym do czasu pracy.


Zasady rozliczania czasu pracy pracowników w delegacji zostały wykształcone przez orzecznictwo i doktrynę prawa pracy. Nie wynikają natomiast wprost z przepisów prawa pracy.

Rozliczenie czasu pracy pracownika delegowanego w podróż służbową następuje na podstawie rozkładu czasu pracy obowiązujących w jego stałym miejscu pracy. Jeżeli pracownik w godzinach pracy odbywa podróż służbową, to czas podróży należy potraktować jako czas pracy.

Przy rozliczaniu czasu pracy w delegacji służbowej obowiązuje zasada, że dojazdu do miejsca delegowania oraz powrotu nie wlicza się do czasu pracy, z tym jednak, że uwzględnia się godziny podróży, które przypadają w czasie normalnych godzin pracy zatrudnionego, zgodnie z jego rozkładem czasu pracy.

Odbywanie podróży służbowej poza "czasem pracy" nie rodzi obowiązku wypłacenia pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia - jeżeli przepis szczególny tego nie przewiduje. Czasu podróży służbowej nie zalicza się do czasu pracy również w przypadku podróży odbywanej w dniu wolnym od pracy, z wyjątkiem przypadków gdy podczas przejazdu pracownik wykonuje pracę (np. kierowca lub konwojent).

Odbywanie podróży służbowej poza godzinami "normalnego czasu pracy" nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych, jednak godziny faktycznie przepracowane w związku z wykonywaniem polecenia służbowego poza rozkładowym czasem pracy są godzinami nadliczbowymi, takimi samymi jak godziny nadliczbowe przepracowane w macierzystym zakładzie, pod warunkiem udowodnienia faktu pracy w godzinach nadliczbowych. Natomiast czas wolny od pracy podczas delegacji służbowej nie jest czasem pracy - fakt delegowania pracownika nie oznacza, że cały okres pobytu w delegacji jest czasem pracy.