Do zasiłku chorobowego brane są miesiące kiedy pracownik przepracował przynajmniej połowę miesiąca. Z ZUS mam informację, że do przepracowanych dni należy dodać urlop tzn. jeśli pracował 9 dni, 2 dni miał urlopu wypoczynkowego i 10 dni chorobowego, to należy przyjąć że "pracował" 11 dni z 21 dni, więc należy uwzględnić miesiąc w podstawie.
Czy to prawda?


Tak. Dla potrzeb ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika na równi z dniami, w których pracownik świadczył pracę, traktuje się dni, w czasie których pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym.


Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika zostały określone w art. 36-47 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267, z późn. zm.) - dalej u.ś.p. Zgodnie z art. 38 ust. 2 u.ś.p., jeżeli w okresie przyjętym do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracownik nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, to przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:
– nie uwzględnia się wynagrodzenia za miesiąc, w którym pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go w tym miesiącu czasu pracy,
– uwzględnia się, po uzupełnieniu zgodnie z art. 37 ust. 2 u.ś.p., wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go w tym miesiącu czasu pracy.
Przewidziana w art. 38 ust. 2 u.ś.p. zasada ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika ma zastosowanie zarówno wówczas, gdy przy ustalaniu przedmiotowej podstawy wymiaru bierze się pod uwagę wynagrodzenie pracownika z 12 miesięcy kalendarzowych, jak i wtedy, gdy przyjmuje się wynagrodzenie pracownika z krótszego okresu (tj. faktycznego okresu zatrudnienia za pełne miesiące kalendarzowe).
Ze względu na to, że wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika (w tym ubezpieczenia chorobowego), a co za tym idzie stanowi podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika, na równi z dniami, w których pracownik świadczył pracę, traktuje się dni urlopu wypoczynkowego pracownika. Należy nadmienić, że dotyczy to również innych dni nieobecności pracownika w pracy, za które zachowuje on prawo do wynagrodzenia (np. tzw. urlop okolicznościowy).