Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

Czy przepisy określają konieczną odległość regałów od rur instalacji?

Odpowiedź

W przepisach bhp brak szczegółowych norm dotyczących odległości regałów od rur instalacji. W głównej mierze chodzi o zachowanie bezpiecznej odległości podczas wkładania i zdejmowania towarów z regału, aby nie uszkodzić instalacji. Należy pod uwagę wziąć również spawy związane z ochroną przeciwpożarową, która zależy od tego, jakie materiały są składowane na regałach oraz jakie instalacje są w pobliżu. Decyzje o konfiguracji regałów w hali podejmuje pracodawca, mając na uwadze własne potrzeby organizacyjne oraz bezpieczeństwo pracowników. To pracodawca ponosi z tego tytułu odpowiedzialność.

Uzasadnienie

Ogólne warunki bezpieczeństwa dotyczące regałów określa § 69 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) - dalej r.o.b.h.p., zgodnie z którym regały powinny mieć odpowiednio wytrzymałą i stabilną konstrukcję oraz zabezpieczenia przed ich przewróceniem się. Szerokość odstępów między regałami powinna być odpowiednia do stosowanych środków transportowych oraz powinna umożliwiać bezpieczne operowanie tymi środkami i ładunkami.

Przepis § 70 ust. 1 r.o.b.h.p. wskazuje sposób układania materiałów na regałach i ich zdejmowania. Układanie materiałów na regałach i ich zdejmowanie nie może stwarzać zagrożeń dla bezpieczeństwa pracowników.

Zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719 z późn. zm.) zabrania się przechowywania materiałów palnych oraz stosowanie elementów wystroju i wyposażenia wnętrz z materiałów palnych w odległości mniejszej niż 0,5 m od:

a) urządzeń i instalacji, których powierzchnie zewnętrzne mogą nagrzewać się do temperatury przekraczającej 373,15 K (100°C),

b) linii kablowych o napięciu powyżej 1 kV, przewodów uziemiających oraz przewodów odprowadzających instalacji piorunochronnej oraz czynnych rozdzielnic prądu elektrycznego, przewodów elektrycznych siłowych i gniazd wtykowych siłowych o napięciu powyżej 400 V.

Roman Majer, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 25 sierpnia 2016 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów