Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

Czy przepisy bhp regulują parametry wózków do rozwożenia posiłków w szpitalach?

Odpowiedź:

Przepisy bhp nie określają szczegółowych wymagań, jakie powinny spełniać wózki do rozwożenia posiłków w podmiotach leczniczych. Należy jednak przestrzegać pewnych ogólnych zasad.

Uzasadnienie:

Stosownie do art. 207 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502) – dalej k.p. podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W szczególności pracodawca jest obowiązany organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Szczegółowe obowiązki pracodawcy dotyczące zapewnienia bhp przy ręcznych pracach transportowych, a także wymagania dotyczące organizacji i sposobów wykonywania ręcznych prac transportowych określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz. U. Nr 26, poz. 313 z późn. zm.).

Choć przepisy bhp nie określają szczegółowych wymagań technicznych, jakie powinny spełniać wózki do rozwożenia posiłków w podmiotach leczniczych (tzw. wózki bemarowe), jednak pewne wymagania pośrednio wynikają z przepisów m.in. art. 215 k.p. Wynika z niego, że pracodawca powinien zapewnić, aby stosowane urządzenia techniczne:

1) zapewniały bezpieczne i higieniczne warunki pracy, w szczególności zabezpieczały pracownika przed urazami, porażeniem prądem elektrycznym oraz szkodliwym i niebezpiecznym działaniem innych czynników środowiska pracy, a także

2) uwzględniały zasady ergonomii.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz. Urz. UE L 139 z 30.04.2004, s. 1 z późn. zm.) podmiot świadczący usługi z zakresu gastronomii jest zobligowany do opracowania i wdrożenia zasad analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli (systemu HACCP). Zasady te powinny obejmować m.in. sposoby mycia i dezynfekcji wózków do rozwożenia żywności.

Maciej Ambroziewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP

Odpowiedzi udzielono 12 stycznia 2015 r.