Pracodawca zatrudnia 24 osoby. Firma została postawiona w stan likwidacji. W związku z powyższym pracodawca zwolnił 20 osób, a pozostałe 4 osoby pracują i "likwidują" firmę
Czy tym osobom po rozwiązaniu stosunków pracy, będzie przysługiwała odprawa ekonomiczna i czy dostaną świadczenie przedemerytalne (pozostałe warunki do świadczenia mają spełnione)?

Co do zasady pracownicy ci nie będą mieli prawa do przedmiotowej odprawy, gdyż pracodawca, jako zatrudniający mniej niż 20 pracowników, nie będzie podlegał regulacjom ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 z późn. zm.) - dalej u.s.z.r.
Przepisy u.s.z.r. stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego, co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje określoną ilość pracowników. Powoduje to, że w przedstawionym przypadku pracownicy, którzy "likwidują firmę" i zostaną zwolnieni po upływie 30 dni od momentu przeprowadzenia zwolnienia grupowego 20 pracowników nie nabędą prawa do odprawy, o której mowa w przepisach u.s.z.r., gdyż pracodawca, jako zatrudniający mniej, niż 20 pracowników nie będzie podlegał jej regulacjom.
Jeśli, pracodawca chciałby, aby pracownicy ci otrzymali odprawę, istnieje możliwość wprowadzenia odpowiednich zapisów w tym zakresie w porozumieniu, lub regulaminie, o których mowa w art. 3 u.s.z.r.
Jednym z warunków nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego jest rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415, z późn. zm.) - dalej u.p.z.
Jak wynika z art. 2 ust. 1 pkt 29 u.p.z. o przyczynach dotyczących zakładu pracy możemy mówić, gdy:
rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn niedotyczących pracowników, zgodnie z przepisami o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, lub zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p., w przypadku rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z tych przyczyn u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 20 pracowników,
rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu ogłoszenia upadłości pracodawcy, jego likwidacji lub likwidacji stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych albo technologicznych,
wygaśnięcie stosunku pracy lub stosunku służbowego w przypadku śmierci pracodawcy lub gdy odrębne przepisy przewidują wygaśnięcie stosunku pracy lub stosunku służbowego w wyniku przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę i niezaproponowania przez tego pracodawcę nowych warunków pracy i płacy;
rozwiązanie stosunku pracy przez pracownika na podstawie art. 55 § 11 k.p. z uwagi na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika.
Co za tym idzie, warunek ten będzie spełniony w przypadku pracowników, o których mowa w treści pytania.