Czy pracownik pomagający zawieszać detal (ciężki) na suwnicy sterowanej z poziomu "0" musi przejść specjalistyczne szkolenie, aby móc pomagać przy załadunku?
Zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. Nr 122, poz. 1321 z późn. zm.) osoby obsługujące i konserwujące urządzenia techniczne są obowiązane posiadać zaświadczenia kwalifikacyjne potwierdzające umiejętność praktycznego wykonywania tych czynności oraz znajomość warunków technicznych dozoru technicznego, norm i przepisów prawnych w tym zakresie.
Rodzaje urządzeń technicznych, przy których obsłudze i konserwacji wymagane jest posiadanie dodatkowych kwalifikacji określa rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (Dz. U. Nr 79, poz. 849 z późn. zm.) - dalej r.k.u.t., w załączniku nr 2. Wśród wymienionych w powyższym r.k.u.t. urządzeń technicznych znajdują się suwnice, żurawie, wciągarki i wciągniki, z wyjątkiem urządzeń z napędem ręcznym wszystkich mechanizmów,
Tak więc przy obsłudze suwnicy wymagane jest posiadanie stosownych uprawnień. Jednakże w przypadku wykonywania pracy w zespole, gdy jeden z pracowników wykonuje wszystkie czynności główne przy pracach (obsługuje suwnicę), a kolejny pracownik wykonuje jedynie czynności pomocnicze w stosunku do czynności głównych (pomaga przy zawieszeniu detalu), to pracownik obsługujący suwnicę powinien posiadać stosowane uprawnienia, a pracownik pomagający przy załadunku już takich uprawnień posiadać nie musi.
Natomiast zgodnie z art. 237 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. W związku z powyższym niezmiernie istotne jest by w programie instruktażu stanowiskowego lub też szkolenia okresowego z zakresu BHP dla osoby wykonującej prace pomocnicze przy zawieszaniu detali na suwnicy znalazły się również wytyczne dotyczące bezpiecznego wykonywania powyższych prac.
Łukasz Wawszczak