Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

Czy pracownik może siedzieć przy biurku tyłem do drzwi, którymi często wchodzą i wychodzą inni pracownicy? Czy są odnośnie do tej kwestii ustalone jakieś zasady?

Odpowiedź

Przepisy bhp nie zabraniają siedzenia przez pracownika tyłem do drzwi. Należy jednak pamiętać, że sposób rozmieszczenia mebli i urządzeń w pokoju powinien odpowiadać wymaganiom rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) – dalej r.b.h.p. W przypadku pracy z wykorzystaniem ekranów komputerowych dodatkowe wymagania zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973) – dalej r.m.e.

Uzasadnienie

Zgodnie z § 47 r.b.h.p., do każdego stanowiska pracy powinno być zapewnione bezpieczne i wygodne dojście, przy czym jego wysokość na całej długości nie powinna być mniejsza w świetle niż 2 m. W przypadkach uzasadnionych względami konstrukcyjnymi maszyn i innych urządzeń technicznych dopuszcza się zmniejszenie wysokości dojścia do 1,8 m przy jego odpowiednim zabezpieczeniu i oznakowaniu znakami bezpieczeństwa zgodnymi z Polską Normą. Dodatkowo, zgodnie z § 19 r.b.h.p., na każdego z pracowników jednocześnie zatrudnionych w pomieszczeniach stałej pracy powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi (niezajętej przez urządzenia techniczne, sprzęt itp.).

Zgodnie z pkt 8 załącznika do r.m.e., stanowisko pracy powinno być tak zaprojektowane, aby pracownik miał zapewnioną dostateczną przestrzeń pracy, pozwalającą na umieszczenie wszystkich elementów obsługiwanych ręcznie w zasięgu kończyn górnych. Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy powinno być tak usytuowane w pomieszczeniu, aby zapewniało pracownikowi swobodny dostęp do tego stanowiska. Odległości między sąsiednimi monitorami powinny wynosić co najmniej 0,6 m, a między pracownikiem i tyłem sąsiedniego monitora - co najmniej 0,8 m. Odległość oczu pracownika od ekranu monitora powinna wynosić 400 – 750 mm.

Mimo braku zakazu pracy tyłem do drzwi, taki sposób korzystania z miejsca pracy może niekorzystnie wpłynąć zarówno na wydajność, jak i samopoczucie pracownika, w szczególności w sytuacji, gdy często wchodzą i wychodzą danymi drzwiami inni pracownicy.

Łukasz Wawszczak, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 7 lipca 2016 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów