Czy pracownik korzystający z samochodu prywatnego do celów służbowych musi przejść pozytywnie badania dla kierowców (badania wzroku, psychotesty itp.)?
Wobec osób zatrudnionych na stanowisku kierowcy, niepodlegających ustawie z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 z późn. zm.) np. kierowcy przewożący do 9 osób (niezarobkowo), kierowcy przewożący towary pojazdem o masie do 3,5 t, a także wobec pracowników zatrudnionych na innych stanowiskach, ale kierujących w ramach obowiązków zawodowych pojazdami służbowymi (o masie do 3,5 t) stosuje się przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) i ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.).
Kierowca powinien spełniać wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. Nr 2, poz. 15 z późn. zm.).
Dodatkowo - w przypadku profilaktycznych badań lekarskich wstępnych i okresowych - rodzaj oraz zakres takich badań określa rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332 z późn. zm.) – dalej r.b.l.p.
Do kompetencji lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną należy ocena, czy dany rodzaj czynności lub pracy wykonywanej na określonym stanowisku wymaga pełnej sprawności psychoruchowej. Ocenę te lekarz wykonuje na podstawie informacji podanych przez pracodawcę w skierowaniu na badanie profilaktyczne. Pojawiają się kontrowersje z uwagi na rozbieżne wytyczne w sprawie osób sporadycznie korzystających z samochodów w ramach obowiązków służbowych – część ekspertów zaleca również i w takim przypadku wykonanie rozszerzonych badań lekarskich dla pracownika (w tym i badań psychotechnicznych).
W przypadku pracownika korzystającego z samochodu prywatnego do celów służbowych fakt ten nie ma znaczenia przy ocenia rodzaju i zakresu przeprowadzanych badań lekarskich. Istota jest natomiast informacja, ile czasu pracownik poświęca na kierowanie pojazdem oraz zakres obowiązków związany z faktem korzystania z ww. pojazdu. Informacja ta powinna być przedstawiona precyzyjnie na skierowanie lekarskim, na podstawie którego lekarz sprawujący dla zakładu pracy profilaktyczną opiekę zdrowotną będzie mógł podjąć decyzję o zakresie badań.
Łukasz Wawszczak