Pracodawca zatrudnia skazanych na podstawie skierowania z aresztu śledczego. Pracodawca zawarł umowę z aresztem.
Czy pracodawca ma obowiązek uiszczać składkę na FGŚP z tytułu wypłaconego skazanym wynagrodzenia?
Od wynagrodzenia osób skazanych wykonujących pracę na podstawie skierowania z aresztu śledczego nie odprowadza się składek na FGŚP. Należy natomiast odprowadzać składki na FP.
Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. Nr 158, poz. 1121 z późn. zm.) pracownikiem w rozumieniu tej ustawy jest osoba fizyczna, która, zgodnie z przepisami polskiego prawa, pozostaje z pracodawcą w stosunku pracy lub jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę nakładczą albo wykonuje pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której, zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 późn. zm.), stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo wykonuje pracę zarobkową na podstawie innej niż stosunek pracy na rzecz pracodawcy będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną, spółdzielnią kółek rolniczych lub inną spółdzielnią zajmującą się produkcją rolną - jeżeli z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, z wyjątkiem małżonka pracodawcy, a także jego dzieci własnych, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma oraz osób przysposabiających, a także rodzeństwa, wnuków, dziadków, zięciów i synowych, bratowych, szwagierek i szwagrów oraz osób wykonujących pracę zarobkową w gospodarstwie domowym.
Poza zakresem omawianego przepisu mieszą się skierowani skazani. Skro bowiem umowa nie jest zawierana z nimi, tylko aresztem, to nie są oni pracownikami. Skoro więc ustawodawca nie wymienił skazanych w katalogu zawartym w art. 10 powyższej ustawy, to za skazanych nie należy odprowadzać składek na FGŚP.
Inaczej jest ze składkami na FP. Zgodnie z art. 104 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) obowiązkowe składki na Fundusz Pracy, ustalone od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania górnej granicy podstawy wymiaru składek wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca, co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, a w przypadku osób wykonujących pracę w okresie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania co najmniej 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, opłacają miedzy innymi pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne za osoby pozostające w stosunku pracy lub stosunku służbowym oraz za osoby wykonujące pracę w okresie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania. Skoro zatem wynagrodzenie było poniżej 50% minimalnego wynagrodzenia, to nie należy odprowadzać z tego tytułu składek na Fundusz Pracy. Dla dopełnienia formalności skazany powinien złożyć oświadczenie, że praca wykonywana w zakładzie karnym jest dla niego jedynym tytułem ubezpieczeniowym.
Paweł Ziółkowski - specjalista z zakresu prawa pracy