W zakładzie pracy ZUS przeprowadził kontrolę, w wyniku której zostały zakwestionowane wypłaty świadczeń pieniężnych z ZFŚS. Ostatnio często zmieniali się prezesi i nie można było odszukać regulaminu przydziału świadczeń pieniężnych. W trakcie pisania protokołu obecny prezes znalazł regulaminy i przesłał je do ZUS, które nie zostały uwzględnione.
Czy w takim wypadku prezes ma prawo odmowy podpisania protokołu, który ma być w przyszłym tygodniu?


 

Przepisy regulujące przeprowadzanie przez ZUS kontroli wykonywania zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych nie nakładają na płatnika składek obowiązku podpisania protokołu kontroli. Jednocześnie, jeżeli płatnik składek nie zgadza się z przyjętymi w protokole kontroli ustaleniami ma prawo w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego protokołu złożyć pisemne zastrzeżenia, wskazując równocześnie stosowne środki dowodowe.


 

Zasady przeprowadzania przez ZUS kontroli wykonywania zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych regulują przepisy art. 86 – 97 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – dalej u.s.u.s., oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania kontroli płatników składek – dalej r.z.k.p., a w przypadku płatników składek będących przedsiębiorcami ponadto przepisy rozdziału 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej – dalej u.s.d.g. Wyżej wymienione przepisy określają m.in. obowiązki płatnika składek w toku wykonywanej przez ZUS kontroli wykonywania zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych. Na przykład art. 88 ust. 1 u.s.u.s. stanowi, że płatnicy składek są zobowiązani: udostępnić wszelkie księgi, dokumenty i inne nośniki informacji związane z zakresem kontroli, które są przechowywane u płatnika oraz u osób trzecich w związku z powierzeniem tym osobom niektórych czynności na podstawie odrębnych umów, udostępniać do oględzin składniki majątku, których badanie wchodzi w zakres kontroli, jeżeli zalegają z opłatą należności z tytułu składek; sporządzić i wydać kopie dokumentów związanych z zakresem kontroli i określonych przez inspektora kontroli ZUS; zapewnić niezbędne warunki do przeprowadzenia czynności kontrolnych, w tym udostępnić środki łączności, z wyjątkiem środków transportowych, oraz inne niezbędne środki techniczne do wykonania czynności kontrolnych, którymi dysponuje płatnik; udzielać wyjaśnień kontrolującemu oraz przedstawić tłumaczenie na język polski sporządzonej w języku obcym dokumentacji finansowo-księgowej i osobowej przedłożonej przez płatnika składek. Wśród obowiązków płatnika składek przepisy u.s.u.s., r.z.k.p oraz u.s.d.g. nie wymieniają złożenia podpisu pod sporządzonym przez ZUS protokołem kontroli. Podpis płatnika składek jako obligatoryjnego elementu protokołu kontroli nie przewiduje również art. 91 ust. 1 u.s.u.s., który wskazuje co taki protokół powinien zawierać.
Niezależnie od powyższego należy dodać, że z art. 91 ust. 2 i 3 u.s.u.s. wynika, że jeden egzemplarz protokołu doręcza się płatnikowi składek, który w terminie 14 dni od dnia doręczenia przedmiotowego protokołu ma prawo wnieść pisemne zastrzeżenia do ustaleń w nim poczynionych, wskazując równocześnie stosowne środki dowodowe. Inspektor kontroli ZUS ma obowiązek rozpatrzyć te zastrzeżenia i o sposobie ich rozpatrzenia zawiadomić płatnika składek.