Czy pracodawca może zatrudnić pracownicę, która będzie korzystać z urlopu wychowawczego?
\

Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Pracodawca zamierza zatrudnić pracownicę na podstawie umowy o pracę od 1 sierpnia 2014 r., która od tej samej daty będzie u niego korzystać z urlopu wychowawczego.Czy pracodawca może tak postąpić?

Odpowiedź:

Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu wychowawczego po upływie 2 tygodni od dnia złożeniu wniosku, na okres wskazany we wniosku. Nie ma jednak przeszkód aby, jeśli zgodę wyrazi pracodawca, pracownik rozpoczął urlop wychowawczy wcześniej. Za porozumieniem stron, można ustalić wcześniejszy termin rozpoczęcia urlopu wychowawczego.

Uzasadnienie:

Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę (art. 186 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p.). Możliwe jest zatem udzielenie urlopu wychowawczego nowozatrudnionemu pracownikowi, jeśli tylko posiada on 6-miesięczny staż pracy, nawet gdy został on wypracowany u innego pracodawcy. Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego pracownikowi, który spełnia warunki określone w przepisach prawa pracy. Pracownik, który ubiega się o urlop wychowawczy powinien złożyć pisemny wniosek.

Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego, który składa pracownik powinien wskazywać:

- datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego;

- okres urlopu wychowawczego, który dotychczas został już wykorzystany na dane dziecko;

- określenie liczby części urlopu wychowawczego, z których dotychczas skorzystano na dane dziecko.

Do wniosku pracownik powinien dołączyć pisemne oświadczenie drugiego rodzica lub opiekuna dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku. Oświadczenie to nie jest wymagane gdy władza rodzicielska drugiego rodzica jest ograniczona, gdy został on pozbawiony władzy rodzicielskiej, gdy ograniczono lub zwolniono go z opieki, a także gdy zachodzą inne przyczyny uniemożliwiające uzyskanie oświadczenia.

Wniosek pracownik składa w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza korzystać z urlopu wychowawczego (§ 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 września 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego - r.s.w.u.u.w.). W przypadku gdy wniosek został złożony bez zachowania dwutygodniowego terminu, urlopu udziela się nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia tego wniosku (§ 4 ust. 2 r.s.w.u.u.w.). Nowozatrudniony pracownik, który złoży wniosek o urlop wychowawczy w pierwszym dniu zatrudnienia może rozpocząć korzystanie z urlopu wychowawczego po dwóch tygodniach.

Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu wychowawczego po upływie 2 tygodni od dnia złożenia wniosku, na okres wskazany we wniosku. Nie ma jednak przeszkód aby, jeśli zgodę wyrazi pracodawca, pracownik rozpoczął urlop wychowawczy wcześniej. Za porozumieniem stron, można ustalić wcześniejszy termin rozpoczęcia urlopu wychowawczego.

Barbara Tomaszewska, autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Odpowiedzi udzielono 29 lipca 2014 r.

Data publikacji: 20 sierpnia 2014 r.