Odpowiedź:

Jeżeli pracownikowi pozostało do wykorzystania mniej godzin urlopu, niż wynosi jego dobowy wymiar czasu pracy, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu na część dnia pracy.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 154[2] ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1666) – dalej k.p., urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy udzielaniu urlopu, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa, niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.
Zgodnie z powyższym, zasadą jest udzielanie urlopu na pełne dni pracy. Dopiero, gdy pracownikowi pozostanie do wykorzystania mniej godzin urlopu, niż wynosi jego dobowy wymiar czasu pracy, pracodawca będzie mógł udzielić pracownikowi urlopu na część dnia pracy. Jeżeli więc pracownikowi pozostało do wykorzystania np. 3 godziny urlopu, a pracownik pracuje 8 godzin dziennie, to może skorzystać z urlopu w wymiarze 3 godzin. Dotyczy to także przypadku, gdy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę pracownikowi pozostało do wykorzystania mniej godzin urlopu, niż wynosi jego dobowy wymiar czasu pracy.

Katarzyna Pietruszyńska,
autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Odpowiedzi udzielono  17.10.2016 r.
 

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Artykuł pochodzi z programu Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami