Kobieta zatrudniona na pełen etat na czas nieokreślony zaszła w ciążę. Po trzecim miesiącu zachorowała i do czasu porodu przebywała na zwolnieniu lekarskim. Po porodzie skorzystała z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego (trzy lata). Pod koniec urlopu wychowawczego zaszła w drugą ciążę i ponownie zachorowała. W chwili obecnej choruje i należy przyjąć, że taki stan utrzyma się aż do porodu, tj. już po zakończeniu urlopu wychowawczego.
Czy pracodawca po zakończeniu urlopu wychowawczego będzie miał prawo rozwiązać z pracownicą umowę o pracę po zakończeniu urlopu wychowawczego (art. 53 kodeksu pracy)?
Nie, pracodawca nie może rozwiązać umowy z tą pracownicą.
Przypadki, w których pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia bez jego winy zostały określone w art. 53 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. Dotyczą one m.in. sytuacji przedłużającej się nieobecności w pracy. Musicie Państwo jednak pamiętać, że pracownice w ciąży podlegają szczególnej ochronie w zakresie trwałości stosunku pracy. Jak wynika z art. 177 § 1 k.p., pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Skoro w przedstawionym przypadku nie występują przesłanki do rozwiązania z pracownicą umowy bez wypowiedzenia z jej winy, pracodawca nie może tej umowy rozwiązać.
Jarosław Masłowski - specjalista z zakresu prawa pracy