Pracownik prosi zakład pracy o przekazywanie wynagrodzenia za pośrednictwem poczty (pozostali pracownicy mają rachunki bankowe). Wyraził zgodę na potrącanie kosztów przekazu z wynagrodzenia.

Czy pracodawca może zgodnie z prawem pomniejszyć wynagrodzenie?

Odpowiedź: zgodnie z art. 86 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. wypłata wynagrodzenia może przybrać różne formy, jednak koszt zastosowania danej formy przekazu ponosi pracodawca.

Przeczytaj więcej na temat zasad wypłaty wynagrodzenia>>> 

Uzasadnienie: w odniesieniu do opisywanego stanu faktycznego pracodawca ma obowiązek dokonywania wypłaty wynagrodzenia w formie pieniężnej. Spełnienie tego obowiązku w innej formie jest możliwe o ile przewidują to ustawowe przepisy prawa albo układ zbiorowy. Dodatkowo w sytuacji, gdy pracownik wyrazi zgodę na przekazywanie swojego wynagrodzenia w odpowiedniej formie pracodawca może w taki sposób dokonać wypłaty należnego wynagrodzenia. Jednak  w tej sytuacji to pracodawca jest zobligowany do wypłaty wynagrodzenia i koszt tych operacji ponosi pracodawca. Przepisy prawa nie wskazują na obowiązek ponoszenia kosztu przelewu czy przekazu wypłaty wynagrodzenia na pracownika. Wobec powyższego pracodawca powinien sam ponieść koszt przekazu, skoro w takiej formie dokonuje wypłaty wynagrodzenia pracownikowi. Pracodawca nie może też zmusić pracownika do przekazywania wynagrodzenia poprzez pocztę czy bank. Taka zgoda jest prawem pracownika, który składając oświadczenie woli wskazuje, że wyraża zgodę na inny sposób wypłaty środków niż w kasie zakładu. Zresztą w praktyce przekaz pocztowy przybiera formę pieniężną.