Odpowiedź:
Sprzeciw wniesiony przez pracownika od orzeczonej kary porządkowej, który nie został odrzucony przez pracodawcę w terminie 14 dni należy uznać za skuteczny niezależnie od przyczyny występującej po stronie pracodawcy, która uniemożliwia rozpoznanie sprzeciwu w terminie.
Uzasadnienie:
Zgodnie z treścią art. 112 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502) – dalej k.p. pracownik od orzeczonej kary porządkowej ma uprawnienie do wniesienia sprzeciwu w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia o ukaraniu. Nieodrzucenie przez pracodawcę sprzeciwu w terminie 14 dni od dnia jego wniesienia oznacza jego uwzględnienie. Zdaniem SN: "Pracodawca dla uniknięcia skutku z art. 112 § 1 zdanie trzecie k.p. musi wykazać, że odrzucił sprzeciw pracownika ukaranego karą porządkową przed upływem czternastu dni od jego wniesienia. Wymaganie to spełnia sporządzenie i wysłanie w tym terminie pisma odrzucającego sprzeciw pracownika." (wyrok SN z dnia 19 lutego 1999 r., I PKN 586/98, OSNP 2000, nr 7, poz. 269).
Pracodawca, aby uniknąć uznania skuteczności sprzeciwu wniesionego przez pracownika, jest zobowiązany nie tylko do odrzucenia sprzeciwu, ale również do zawiadomienia pracownika w terminie 14 dni od dnia wniesienia sprzeciwu. Milczenie pracodawcy oznacza skuteczność wniesionego sprzeciwu przez pracownika niezależnie od przyczyn występujących po stronie pracodawcy. Zważyć należy, że wniesienie sprzeciwu stanowi dla pracownika obligatoryjną przesłankę do wystąpienia z ewentualnym powództwem na drogę sadową w przypadku odrzucenia sprzeciwu.
Agata Kamińska, autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych 
Odpowiedzi udzielono 21 listopada 2014 r.