Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

Czy praca lakiernika w kabinie lakierniczej powinna zostać zaklasyfikowana jako praca szczególnie niebezpieczna?

Odpowiedź:

Prace lakiernicze należą do prac szczególnie niebezpiecznych w rozumieniu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) - dalej r.b.h.p.

Uzasadnienie:

Prace szczególnie niebezpieczne, zgodnie z § 80 ust. 1 r.b.h.p., to prace, przy których wykonywaniu występuje zwiększone zagrożenie lub prace, które są wykonywane w utrudnionych warunkach. Stosownie do przepisów rozdziału 6 r.b.h.p. do powyższych prac zalicza się:

1. roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części,

2. prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych i w innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych,

3. prace przy użyciu materiałów niebezpiecznych,

4. prace na wysokości,

oraz prace określone jako szczególnie niebezpieczne w innych przepisach dotyczących bhp lub w instrukcjach eksploatacji urządzeń i instalacji, a także inne prace o zwiększonym zagrożeniu lub wykonywane w utrudnionych warunkach, uznane przez pracodawcę jako szczególnie niebezpieczne.

Jednym z przepisów szczególnych jest rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 stycznia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym i natryskiwaniu cieplnym (Dz. U. Nr 16, poz. 156), w którego § 2 ust. 2 stwierdzono, że do prac szczególnie niebezpiecznych w rozumieniu r.b.h.p. zalicza się m.in. prace polegające na natryskiwaniu lub napylaniu powierzchni wyrobami lakierowymi w postaci płynnej lub proszku, przy użyciu urządzeń natryskowych lub napylających.

Przy tego typu pracach należy spełnić szereg wymagań z zakresu bhp, a w szczególności używać wyłącznie materiałów posiadających kartę charakterystyki substancji niebezpiecznej i preparatu niebezpiecznego, z odpowiednio oznakowanym opakowaniem, a natryskiwanie powierzchni płynnymi lakierami może być wykonywane w komorach malarskich lub na otwartej przestrzeni lub w pomieszczeniach wyposażonych w wentylację odciągową z wymuszonym nawiewem powietrza. Pracodawca powinien również dokonać pomiarów stężenia substancji szkodliwych na danym stanowisku pracy, w celu odpowiedniego dobrania niezbędnych środków ochrony zbiorowej lub indywidualnej. Stanowiska pracy, na których odbywa się natryskiwanie lub napylanie powinny być oznakowane tablicami informacyjno-ostrzegawczymi i zabezpieczone przed dostępem osób postronnych.

Zgodnie z § 80 ust. 1 r.b.h.p. to na pracodawcy spoczywa obowiązek ustalenia i aktualizowania wykazu prac szczególnie niebezpiecznych występujących w danym zakładzie pracy. Jest to o tyle istotne, że przy organizacji takich prac należy podjąć szczególne środki ostrożności, które zostały określone w § 81 r.b.h.p., a więc zapewnić w szczególności:

1) bezpośredni nadzór nad pracami szczególnie niebezpiecznymi wyznaczonych w tym celu osób,

2) odpowiednie środki zabezpieczające,

3) instruktaż pracowników obejmujący w szczególności:

a) imienny podział pracy,

b) kolejność wykonywania zadań,

c) wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy poszczególnych czynnościach;

4) dostęp do miejsc wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych wyłącznie osobom upoważnionym i odpowiednio poinstruowanym.

Maciej Ambroziewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP

Odpowiedzi udzielono 5 marca 2015 r.