Odpowiedź

Kierowanie przez pracownika pojazdem bez wymaganych uprawnień nie ma wpływu na zakwalifikowanie zdarzenia jako wypadku w drodze do lub z pracy.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 57b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 887 z późn. zm.) - dalej u.e.r.f.u.s., za wypadek w drodze do lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do lub z pracy, mimo że droga została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.

Jeżeli podczas zdarzenia zaszły wszystkie okoliczności spełniające przesłanki definicji wypadku w drodze do lub z pracy, to nie ma podstaw do nieuznania go za taki wypadek. Kierowanie przez pracownika pojazdem bez uprawnień nie ma wpływu na zakwalifikowanie zdarzenia jako wypadku w drodze do lub z pracy. Stanowisko w tym zakresie zajął Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z dnia 18 lipca 2006 r., III AUa 1553/05. Zdaniem sądu, na gruncie art. 57a i 57b u.e.r.f.u.s., szeroko pojęta wina ubezpieczonego nie stanowi kwestii podlegającej ocenie organu rentowego. W u.e.r.f.u.f. brak jest bowiem sankcji analogicznej do tej, którą przewiduje art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy prac i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 1242 z późn. zm.). Nie ma podstaw do odmowy zastosowania art. 57b u.e.r.f.u.s. w przypadku udowodnionego związku między zajściem wypadku a spożyciem przez poszkodowanego alkoholu lub innych środków odurzających.

Sebastian Kryczka, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 27 grudnia 2016 r.

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów