Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

Mechanik wydziałowy nie musi posiadać kwalifikacji energetycznych SEP podczas wykonywania drobnych napraw maszyn i używania elektronarzędzi m.in. szlifierek, wiertarek. Przy wykonywaniu takich prac wystarczy przeszkolenie w zakresie bhp, instruktaż stanowiskowy na stanowisku mechanik wydziałowy, przeprowadzone przez bezpośredniego przełożonego pracownika.
Mechanik wydziałowy powinien posiadać kwalifikacje energetyczne SEP, gdyby podczas swoich obowiązków wykonywał pracę przy urządzeniach, instalacjach i sieciach, przy których eksploatacji jest wymagane posiadanie kwalifikacji, określonych w załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz. U. Nr 89, poz. 828 z późn. zm.) - dalej r.s.k.e.u. W takim przypadku nie wystarczy instruktaż stanowiskowy na stanowisku mechanik wydziałowy.
Zgodnie z § 3 r.s.k.e.u. rodzaje urządzeń, instalacji i sieci, przy których eksploatacji jest wymagane posiadanie kwalifikacji, określa załącznik nr 1 do r.s.k.e.u. Zgodnie z § 4 r.s.k.e.u. nie wymaga się potwierdzenia posiadania kwalifikacji w zakresie obsługi urządzeń i instalacji u użytkowników eksploatujących:
urządzenia elektryczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV i mocy znamionowej nie wyższej niż 20 kW, jeżeli w dokumentacji urządzenia określono zasady jego obsługi,
urządzenia lub instalacje cieplne o mocy zainstalowanej nie wyższej niż 50 kW.
Zgodnie z § 5 r.s.k.e.u. eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci mogą zajmować się osoby, które spełniają wymagania kwalifikacyjne dla następujących rodzajów prac i stanowisk pracy:
eksploatacji - do których zalicza się stanowiska osób wykonujących prace w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym,
dozoru - do których zalicza się stanowiska osób kierujących czynnościami osób wykonujących prace w zakresie eksploatacji oraz stanowiska pracowników technicznych sprawujących nadzór nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.
Załącznik nr 1 do r.s.k.e.u. wskazuje 3 grupy urządzeń, instalacji i sieci, przy których dozorze lub eksploatacji wymaganie jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji:

Grupa 1.
Urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające energię elektryczną:
urządzenia prądotwórcze przyłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej bez względu na wysokość napięcia znamionowego;
urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV;
urządzenia, instalacje i sieci o napięciu znamionowym powyżej 1 kV;
zespoły prądotwórcze o mocy powyżej 50 kW;
urządzenia elektrotermiczne;
urządzenia do elektrolizy;
sieci elektrycznego oświetlenia ulicznego;
elektryczna sieć trakcyjna;
elektryczne urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym;
aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urządzenia i instalacje automatycznej regulacji; sterowania i zabezpieczeń urządzeń i instalacji wymienionych w pkt 1-9;
urządzenia techniki wojskowej lub uzbrojenia;
urządzenia ratowniczo-gaśnicze i ochrony granic.

Grupa 2.
Urządzenia wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające ciepło oraz inne urządzenia energetyczne:
kotły parowe oraz wodne na paliwa stałe, płynne i gazowe, o mocy powyżej 50 kW, wraz z urządzeniami pomocniczymi;
sieci i instalacje cieplne wraz z urządzeniami pomocniczymi, o przesyle ciepła powyżej 50 kW;
turbiny parowe oraz wodne o mocy powyżej 50 kW, wraz z urządzeniami pomocniczymi;
przemysłowe urządzenia odbiorcze pary i gorącej wody, o mocy powyżej 50 kW;
urządzenia wentylacji, klimatyzacji i chłodnicze, o mocy powyżej 50 kW;
pompy, ssawy, wentylatory i dmuchawy, o mocy powyżej 50 kW;
sprężarki o mocy powyżej 20 kW oraz instalacje sprężonego powietrza i gazów technicznych;
urządzenia do składowania, magazynowania i rozładunku paliw, o pojemności składowania odpowiadającej masie ponad 100 Mg;
piece przemysłowe o mocy powyżej 50 kW;
aparatura kontrolno-pomiarowa i urządzenia automatycznej regulacji do urządzeń i instalacji wymienionych w pkt 1-9;
urządzenia techniki wojskowej lub uzbrojenia;
urządzenia ratowniczo-gaśnicze i ochrony granic.

Grupa 3. Urządzenia, instalacje i sieci gazowe wytwarzające, przetwarzające, przesyłające, magazynujące i zużywające paliwa gazowe:
urządzenia do produkcji paliw gazowych, generatory gazu;
urządzenia do przetwarzania i uzdatniania paliw gazowych, rozkładnie paliw gazowych, urządzenia przeróbki gazu ziemnego, oczyszczalnie gazu, rozprężalnie i rozlewnie gazu płynnego, odazotownie, mieszalnie;
urządzenia do magazynowania paliw gazowych;
sieci gazowe przesyłowe o ciśnieniu nie wyższym niż 0,5 MPa (gazociągi i punkty redukcyjne, stacje gazowe);
sieci gazowe rozdzielcze o ciśnieniu powyżej 0,5 MPa (gazociągi, stacje gazowe, tłocznie gazu);
urządzenia i instalacje gazowe o ciśnieniu nie wyższym niż 5 kPa;
urządzenia i instalacje gazowe o ciśnieniu powyżej 5 kPa;
przemysłowe odbiorniki paliw gazowych o mocy powyżej 50 kW;
turbiny gazowe;
aparatura kontrolno-pomiarowa, urządzenia sterowania do sieci, urządzeń i instalacji wymienionych w pkt 1-9.
Uprawnienia energetyczne wcześniej wydane na okres bezterminowy, od dnia 1 maja 2005 r. ważne są przez 5 lat. Powyższą zmianę wprowadził art. 16 ustawy z dnia 4 marca 2005 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 552).