Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

Czy lekarz na wniosek pracodawcy ma obowiązek wydać druk zaświadczenia z badań psychotechnicznych przeprowadzonych u operatora wózka widłowego?
Czy wystarczający jest zapis w dokumentacji lekarskiej, że pracownik jest zdolny do pracy na stanowisku operatora wózka widłowego?

Odpowiedź:

Z obowiązujących przepisów nie wynika, aby lekarz medycyny pracy miał obowiązek wydawania pracodawcy dokumentacji wykonanej dla potrzeb badania profilaktycznego. Testy psychoruchowe są dokumentacją pomocniczą dla lekarza medycyny pracy, m.in. na podstawie której lekarz orzeka o braku (albo istnieniu) u pracownika (kierowcy wózka) przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Ponieważ praca kierowcy wózka jezdniowego z napędem silnikowym wymaga pełnej sprawności psychoruchowej, lekarz prowadzący badanie ma obowiązek skierować pracownika (w omawianym przypadku – kierowcę) na testy psychoruchowe. Obowiązek ten wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332 z późn. zm.) - dalej r.b.l.p., w tym ze „Wskazówek metodycznych w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników”, stanowiących załącznik nr 1 do r.b.l.p. Wydawane przez lekarza orzeczenia uwzględniają wyniki badania psychoruchowego. Wystarczającym jest więc zapis w orzeczeniu lekarskim o braku przeciwwskazań zdrowotnych.

Uzasadnienie:

Przepis § 2 r.b.l.p. stanowi, iż zakres i częstotliwość badań profilaktycznych określają wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników, stanowiące załącznik nr 1 do r.b.p. Lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne może poszerzyć jego zakres o dodatkowe specjalistyczne badania konsultacyjne oraz badania dodatkowe, a także wyznaczyć krótszy termin następnego badania, niż to określono we wskazówkach metodycznych, jeżeli stwierdzi, że jest to niezbędne dla prawidłowej oceny stanu zdrowia osoby przyjmowanej do pracy lub pracownika. Specjalistyczne badania konsultacyjne oraz badania dodatkowe stanowią część badania profilaktycznego. Badanie profilaktyczne kończy się (§ 2 ust. 5 r.b.l.p.) orzeczeniem lekarskim stwierdzającym: 1) brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku pracy lub 2) przeciwwskazania zdrowotne do pracy na określonym stanowisku pracy. Według § 3 ust. 4 r.b.l.p. orzeczenia lekarskie są wydawane w formie zaświadczeń: 1) według wzoru określonego w załączniku nr 2 do r.b.l.p., jeżeli orzeczenie dotyczy przypadków wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 4 lit. a i e, 2) według wzoru określonego w załączniku nr 3 do r.b.l.p., jeżeli orzeczenie dotyczy przypadków wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 4 lit. b-d, f i g, a w ust. 5 stanowią, iż zaświadczenia, o których mowa w ust. 4, lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne przekazuje pracownikowi i pracodawcy.

W załączniku nr 1 do r.b.l.p. (tabela), w poz. V "Inne czynniki", l.p. 2 "prace wymagające pełnej sprawności psychoruchowej", podczas prowadzenia badania wstępnego zalecane jest wykonanie badania lekarskiego: ogólnego, okulistycznego i neurologicznego oraz badania pomocniczego: testów sprawności psychoruchowej; z kolei, podczas prowadzenia badania okresowego, zalecane jest wykonanie badania lekarskiego: ogólnego, i w zależności od wskazań - okulistycznego i neurologicznego oraz badania pomocniczego: w zależności od wskazań – testów sprawności psychoruchowej.

Kazimierz Kościukiewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono 22 stycznia 2015 r.