Ekspert Serwisu BHP odpowiada na pytanie Użytkownika:

Czy kobiety mogą być zatrudniane na stanowisku spawania TIG?

Odpowiedź

Nie ma przeciwwskazań prawnych do zatrudnienia kobiety na stanowisku spawania TIG. Warunkiem dopuszczenia do pracy są aktualne badania lekarskie z wydanym orzeczeniem o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy oraz nabyte uprawnienia spawacza TIG.

Uzasadnienie

Badanie profilaktyczne kończy orzeczenie lekarskie, którego wzór określają załącznik nr 1 i 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332 z późn zm.).

W wyniku badania lekarskiego i oceny narażeń występujących na stanowisku pracy, stosownie do art. 43 pkt 2 i art. 229 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.), wydaje się orzeczeniem lekarskie o treści:

- „wobec braku przeciwwskazań zdrowotnych jest zdolny(-na) do wykonywania/podjęcia*) pracy na określonym stanowisku (symbol 21)” - pracownik może pracować;

- wobec istnienia przeciwwskazań zdrowotnych jest niezdolny(-na) do wykonywania/podjęcia*) pracy na określonym stanowisku (symbol 22) – pracownik nie może pracować;

- wobec istnienia przeciwwskazań zdrowotnych utracił(a) zdolność do wykonywania dotychczasowej pracy z dniem .................. (symbol 23) - pracownik nie może pracować.

Jeśli chodzi o uprawnienia spawacza, wymagane jest wykształcenie podstawowe, ukończenie 18 lat, dobry stan zdrowia.

Są dwie drogi zdobycia uprawnień spawalniczych.

Kurs prowadzony zgodnie aktualnymi programami spawalniczymi. Czas trwania kursu uzależniony jest od indywidualnych potrzeb słuchacza i może trwać od kilku dni dla osób wprawionych do miesiąca. Dni i godziny zajęć mogą być ustalane indywidualnie, aby nie kolidowały z obowiązkami zawodowymi i prywatnymi słuchacza. Po skończonym kursie uczestnik przystępuje do egzaminu. W skład ceny wchodzi szkolenie teoretyczne, praktyczne, egzamin oraz wydanie stosownych dokumentów – certyfikat oraz książeczka spawacza.

Sam egzamin praktyczny, na którym słuchacz samodzielnie wykonuje określoną próbkę. Po zdanym egzaminie słuchacz otrzymuje certyfikat.

Kursy spawania i egzaminy spawaczy przeprowadzane są zgodnie z normą: PN-EN ISO 9606-1:2014-02 - wersja angielska, PN-EN ISO 9606-1:2014-02 - wersja niemiecka, PN-EN ISO 9606-1:2014-02 - wersja polska Egzamin kwalifikacyjny spawaczy -- Spawanie -- Część 1: Stale, PN-EN ISO 9606-2:2005 - wersja angielska Spawalnictwo -- Egzaminowanie spawaczy -- Aluminium i stopy aluminium 141 (TIG) - spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie gazów obojętnych.

Roman Majer, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 16 maja 2016 r.