Czy kierowca samochodu ciężarowego może samodzielnie uruchomić instalację zautomatyzowaną załadunku na samochód?

Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP

Czy kierowca samochodu ciężarowego może samodzielnie uruchomić instalację zautomatyzowaną załadunku na swój samochód, jeżeli nie jest pracownikiem zakładu pracy?

Jakie wymagania musi spełnić, aby te prace wykonywać?

Odpowiedź

Jest dopuszczalne, aby kierowca samochodu ciężarowego mógł się sam załadować, tzn. uruchomić instalację zautomatyzowaną załadunku na swój samochód, nawet jeżeli nie jest pracownikiem zakładu, pod warunkiem:

- uzgodnienia opisanych czynności przez pracodawców,

- ujęcia wykonywanych czynności w obowiązkach pracownika (kierowcy),

- posiadania przez kierowcę stosownych uprawnień do obsługi sprzętu, jeżeli takie są wymagane,

- przeszkolenia bhp w zakresie obsługiwanej instalacji załadunkowej, ujęcia wykonywanych czynności załadunkowych w ocenie ryzyka,

- wyposażenia pracownika w niezbędne środki ochrony osobistej oraz odbycia badań lekarskich, jeśli istnieje konieczność pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia, które nie występują podczas wykonywania obecnej pracy,

- otrzymania upoważnienia od pracodawcy zakładu, w którym wykonuje się załadunek, możliwości samodzielnego użycia sprzętu załadunkowego i załadowania samochodu.

Uzasadnienie

Po spełnieniu wymienionych wymagań zgodnie z przepisami pracownik może wykonywać czynności załadowcze, nie będąc pracownikiem zakładu. Wymienione czynności wynikają z art. 2373 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. - nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz art. 2376 k.p. - pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.

Roman Majer, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 28 lipca 2014 r.

Data publikacji: 12 sierpnia 2014 r.