Czy jeśli pracownica wróciła z urlopu wychowawczego w drugiej połowie listopada 2008 r., to czy też pracodawca od stycznia nie płaci za nią składki na Fundusz Pracy i FGŚP?


Przepisy dotyczące niepłacenia składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu wychowawczego zaczęły obowiązywać 1 stycznia 2009 r. Zgodnie zatem z zasadą, że prawo nie działa wstecz, nie będą miały one zastosowania w przypadku pracownika, który powrócił z urlopu wychowawczego w końcu ubiegłego roku, kiedy przepisy te jeszcze nie obowiązywały.


Ustawą z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 237, poz. 1654) wprowadzono w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415, z późn. zm.) nowy art. 104a, zgodnie z którym pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na FP za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Podobną zmianę wprowadzono w ustawie z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. Nr 158, poz. 1121), w którym dodano art. 9a, zgodnie z którym pracodawca, o którym mowa w art. 9, nie opłaca składek na FGŚP za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego.

Obydwa przepisy zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. Należy zatem przyjąć, że będą miały zastosowanie do pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego po wejściu w życie tych przepisów, czyli po 1 stycznia 2009 r. Zgodnie natomiast z zasadą, że prawo nie działa wstecz, należy uznać, że przepisów tych nie można stosować do pracownika, który powrócił z urlopu wychowawczego przed datą wejścia w życie przepisu. Przeciwny wniosek byłby sprzeczny z zasadą lex retro non agit.