Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

Czy jadalnię typu I (przeznaczoną do sporządzania własnych posiłków) dla pracowników administracyjno-biurowych można wyposażyć w stół barowy i hokery?

Aby spełnić zasady ergonomii, jakie wysokości blatu i siedziska powinny być zachowane?

Odpowiedź:

Przepisy wymagają od pracodawcy zatrudniającego więcej niż 20 pracowników wyposażenia jadalni w indywidualne miejsca do siedzenia przy stole dla każdego pracownika jednocześnie spożywającego posiłek w jadalni. Przepisy te nie określają typu stołu i krzesła ani ich parametrów technicznych (w tym wysokości blatu i siedziska). Takie podejście do zagadnienie może sugerować, że tak stół, jak i krzesła powinny być typowe. Nie wyklucza to jednak innych rozwiązań. Pracodawca wyposażając jadalnię w krzesła i stoły, powinien kierować się bezpieczeństwem pracowników i uwzględniać czas przeznaczony na spożywanie posiłków w zakresie ergonomii. Pracownik korzysta z urządzeń jadalni krótko, przez ok. 15-20 min. Krzesła barowe, choć stosowane w gastronomii, niekoniecznie są bezpieczne w zakładowej jadalni, do której muszą mieć zapewniony dostęp np. pracownicy o ograniczonej sprawności i osoby starsze. Podobnie będzie z krzesłami.

Uzasadnienie:

Wymagania dotyczące jadalni zawarte są w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) - dalej r.b.h.p. w rozdziale V „Jadalnie”. Rozporządzenie dzieli jadalnie na: 1) jadalnie przeznaczone do spożywania posiłków własnych (typ I); 2) jadalnie przeznaczone do spożywania posiłków własnych i wydawania napojów (typ II); 3) jadalnie z zapleczem przeznaczone do spożywania posiłków profilaktycznych (typ III). Pytanie dotyczy jadalni typu I. Przepis § 34 ust. 1 załącznika nr 3 do r.b.h.p. stanowi, iż dla każdego pracownika spożywającego posiłek w jadalni należy zapewnić indywidualne miejsce siedzące przy stole. Przepis ten dotyczy wszystkich typów jadalni. Przepis § 37 ust. 2 r.b.h.p. (pomieszczenia do wypoczynku) wymaga, aby krzesła posiadały oparcia.

Według § 29 ust. 1 załącznika nr do 3 do r.b.h.p. pracodawca zatrudniający powyżej dwudziestu pracowników na jednej zmianie powinien zapewnić pracownikom pomieszczenie do spożywania posiłków. Przepis ust. 1 nie dotyczy zakładów pracy, w których wykonywane są prace wyłącznie o charakterze biurowym.

Kazimierz Kościukiewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP

Odpowiedzi udzielono 5 maja 2015 r.