Pytanie pochodzi z publikacji Serwis HR

Międzyzakładowa organizacja związkowa przedłożyła dane dotyczące pracodawcy A, u którego zamierza skorzystać ze szczególnej ochrony stosunku pracy. Organizacja nie podała jednak żadnych danych na temat liczby osób chronionych u drugiego pracodawcy (B) objętego jej działaniem. W związku z tym pracodawca A nie może stwierdzić, czy wybrany przez organizację związkową sposób ochrony i liczba osób wskazanych do ochrony jest prawidłowy.

Czy w takiej sytuacji pracodawca A może nie stosować szczególnej ochrony - ze względu na brak wszystkich istotnych informacji niezbędnych do ustalenia, że skorzystanie z prawa do szczególnej ochrony jest zgodne z przepisami u.z.z.?

Odpowiedź:

Nie jest możliwe wyciąganie negatywnych konsekwencji z braku informacji wobec podlegających ochronie działaczy międzyzakładowej organizacji związkowej. Obowiązek informowania pracodawców o liczbie zatrudnionych u każdego z nich członków międzyzakładowej organizacji związkowej ustawodawca przewidział w odniesieniu do zwolnienia działaczy związkowych z obowiązku świadczenia pracy.

Uzasadnienie:

Niestety art. 342 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 167 z późn. zm.) – dalej u.z.z. nie przewiduje obowiązku informowania pracodawcy przez międzyzakładową organizację związkową o liczbie pracowników chronionych na mocy art. 32 u.z.z. zatrudnionych u innych pracodawców objętych działaniem tej organizacji. W związku z tym nie jest możliwe wyciąganie negatywnych konsekwencji z braku takiej informacji wobec podlegających ochronie działaczy międzyzakładowej organizacji związkowej. Obowiązek informowania pracodawców o liczbie zatrudnionych u każdego z nich członków międzyzakładowej organizacji związkowej ustawodawca przewidział w odniesieniu do zwolnienia działaczy związkowych z obowiązku świadczenia pracy. Zgodnie z art. 341 u.z.z. zarząd międzyzakładowej organizacji związkowej przedstawia pracodawcy, który zwolni pracownika lub pracowników z obowiązku świadczenia pracy lub od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, informacje o liczbie członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji oraz u każdego z tych pracodawców – w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, według stanu na ostatni dzień miesiąca. Bardzo przydatne byłoby zawarcie również w art. 342 u.z.z. takiego obowiązku, niestety ustawodawca tego nie uczynił. Obowiązek informowania o liczbie zatrudnionych u poszczególnych pracodawców członków organizacji międzyzakładowej nie wynika również z art. 34 ust. 1 u.z.z. Stan prawny w tym względzie jest zatem wysoce niedoskonały, bowiem pracodawca nie ma narzędzia, przy pomocy którego mógłby skontrolować prawidłowość ustalenia liczby członków międzyzakładowej organizacji związkowej podlegających ochronie.

Monika Latos-Miłkowska, autorka współpracuje z publikacją Serwis HR

Odpowiedzi udzielono 17 października 2014 r.