Ekspert Serwisu BHP odpowiada na pytanie Użytkownika:

Czy pracownicy punktu poboru opłat (inkasenci) na autostradzie powinni zostać zakwalifikowani do pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych czy administracyjno-biurowych? Podczas wydawania kierowcom biletów 6 sekund zajmuje tym osobom patrzenie w monitor ekranowy, a 30 sekund - pozostałe czynności, w związku z czym nie przysługuje tym pracownikom refundacja kosztów zakupu okularów.

Odpowiedź

Kwalifikacji stanowisk pracy dokonuje pracodawca. Charakter wykonywanej pracy ma ścisły związek z podpisaną umową o pracę i rodzajem wykonywanych czynności. Ma to wpływ nie tylko na ewentualny zwrot kosztów zakupu okularów, ale również na kwestię badań lekarskich, szkolenia bhp wstępnego i okresowego, przydziału odzieży i obuwia roboczego czy środków ochrony indywidualnej. Z reguły pracownik poboru opłat (pokrewne stanowisko kasjer np. w sklepie) to pracownik zatrudniony na stanowisku robotniczym. Ponieważ nie pracuje przy monitorze ekranowym, co wynika z opisu i na ogół z treści umowy o pracę, przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, nie przysługuje pracownikowi refundacja zakupu okularów korygujących wzrok. Pracownik administracyjno-biurowy ma na ogół inne obowiązki i inne warunki pracy i czas jego pracy przy monitorze ekranowym wynosi co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Uzasadnienie

Zgodnie z § 2 pkt 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973), pracownikiem pracującym przy monitorze ekranowym jest każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, w tym praktykant i stażysta użytkująca w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Roman Majer, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 13 maja 2016 r.