Ekspert Serwisu BHP odpowiada na pytanie Użytkownika programu:

W wyniku skaleczenia pracownik doznał infekcji. Skaleczenie to uraz, a więc doszło do wypadku przy pracy. Zwolnienia lekarskiego nie otrzymał. Jak traktować powstałą infekcję z powodu tego urazu w organizmie poszkodowanego, po której ma przejść zabieg szpitalny?

Odpowiedź

Z uwagi na to, że pogorszenie stanu zdrowia pracownika poszkodowanego w wypadku przy pracy uprawnia go do świadczeń odszkodowawczych wynikających z przepisów bhp, opisany przypadek należy potraktować jako mający związek z wypadkiem przy pracy i wypłacić poszkodowanemu 100% zasiłek chorobowy za czas ewentualnej niezdolności do pracy.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów

Uzasadnienie

Stosownie do art. 234 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.), w razie wypadku przy pracy pracodawca ma obowiązek podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalić w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyny wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom w przyszłości.

Okoliczności i przyczyny zdarzenia, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 105, poz. 870), analizuje zespół powypadkowy (co do zasady składający się z pracownika służby bhp oraz społecznego inspektora pracy), który powinien tego dokonać nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku. Potwierdzeniem pracy zespołu jest protokół powypadkowy, sporządzony według wzoru ustalonego w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz. U. Nr 227, poz. 2298).

Postępowanie powypadkowe przeprowadza się tylko raz, a treść protokołu powypadkowego powinna zawierać kompletny stan wiedzy zespołu powypadkowego na dzień jego sporządzenia.

Jeżeli poszkodowany po kilku dniach, tygodniach, miesiącach czy nawet latach stwierdza, że jego stan zdrowia uległ pogorszeniu, co ma bezpośredni związek z przedmiotowym wypadkiem, pracodawca nie ma obowiązku zmiany treści sporządzonego już wcześniej protokołu.

Nie zmienia to jednak faktu, że poszkodowany, który udowodni związek pogorszenia stanu zdrowia (w tym przypadku infekcji spowodowanej skaleczeniem), nabywa prawo do 100% zasiłku chorobowego za czas niezdolności do pracy tym spowodowanej. Przepisy nie wprowadzają żadnych ograniczeń terminowych w zakresie obowiązku wypłaty pracownikowi zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w związku z wypadkiem przy pracy.

Jeżeli więc u poszkodowanego po pewnym czasie od wypadku pojawiły się kolejne dolegliwości związane z tym zdarzeniem, co spowodowało konieczność podjęcia przez niego dalszego leczenia (np. przeprowadzenia zabiegu), poszkodowanemu również przysługuje 100% wynagrodzenia, pod warunkiem, że wykaże, iż zwolnienie to ma związek z tym konkretnym wypadkiem (np. przedstawi zaświadczenie lekarskie potwierdzające ten fakt, sporządzi oświadczenie itp.).

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r., poz. 1242 z późn. zm.), jeżeli wskutek pogorszenia się stanu zdrowia stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu będący następstwem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, który był podstawą przyznania jednorazowego odszkodowania, ulegnie zwiększeniu co najmniej o 10 punktów procentowych, jednorazowe odszkodowanie zwiększa się o 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu przewyższający procent, według którego ustalone było to odszkodowanie.

Oznacza to, że poszkodowany, którego stan zdrowia uległ pogorszeniu, może zwrócić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wyznaczenie kolejnej wizyty u lekarza orzecznika, który ponownie oceni uszczerbek na zdrowiu związany z przedmiotowym wypadkiem przy pracy. W przypadku potwierdzenia przypuszczeń poszkodowanego pracownika, będzie on mógł ubiegać się o dodatkowe świadczenia.

Maciej Ambroziewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 1 czerwca 2016 r.