Czy dopuszczalne jest wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego w późniejszym terminie przykładowo w lipcu?
Co do zasady urlop powinien być udzielony do dnia 31 marca, czyli pracownik powinien rozpocząć korzystanie z urlopu w tym terminie. W niektórych przypadkach możliwe będzie także wykorzystanie urlopu w terminie późniejszym.
Zgodnie z art. 168 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. – urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego; nie dotyczy to części urlopu udzielanego zgodnie z art. 1672 k.p., czyli urlopu na żądanie.
Powyższy termin jest zachowany, jeżeli pracownik rozpoczął urlop przed upływem 31 marca danego roku kalendarzowego. Zdaniem autora odpowiedzi późniejsze wykorzystanie urlopu jest możliwe na wniosek pracownika. Jeżeli bowiem coś jest na korzyść pracownika, to może to być niezgodne z k.p. Warto jednak, aby we wniosku pracownik wyraźnie stwierdził, że udzielenie urlopu w późniejszym terminie jest na jego korzyść – przykładowo, że planuje w lipcu dłuższą podróż.
Zgodnie z pismem Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy z dnia 7 kwietnia 2008 r. (GIP GPP-110-4560-170/08/PE), jeżeli pracownik w danym roku nie korzystał z urlopu na żądanie, to dni te mogą być wykorzystane także po 31 marca następnego roku. Przy takiej interpretacji staje się jasnym, że powinien mieć tu zastosowanie art. 168 k.p. Skoro jednak departament twierdzi inaczej – nie należy z tym stanowiskiem polemizować.

Paweł Ziółkowski - specjalista z zakresu prawa pracy