Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

Przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973) - dalej r.b.h.p. obligują pracodawców do zapewnienia okularów korygujących wzrok pracownikom korzystającym z monitora ekranowego w ciągu co najmniej połowy dobowego wymiaru czasu pracy w sytuacji, gdy w wyniku badań okulistycznych zrealizowanych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej lekarz zaleci ich stosowanie przy obsłudze monitora (§ 8 ust. 2 r.b.h.p. w związku z § 2 pkt 4 r.b.h.p.). Brak zatem wyrażonego expressis verbis obowiązku pracodawcy w zakresie zapewnienia pracownikowi w takich okolicznościach szkieł kontaktowych. W treści powyższej regulacji mowa bowiem wyłącznie o okularach korygujących wzrok. Nie ma przeszkód, aby pracodawca zdecydował się dobrowolnie zrefundować zakup szkieł kontaktowych.
Wydane na podstawie art. 23715 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p., przepisy r.b.h.p. ustanawiają szereg obowiązków wiążących się z koniecznością zapewnienia przez pracodawcę właściwych warunków bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Obowiązki te podmiot zatrudniający powinien realizować nie tylko w odniesieniu do pracowników w rozumieniu art. 2 k.p., ale także wobec wszystkich osób u niego zatrudnionych (np. zleceniobiorców) oraz praktykantów i stażystów. Taki zakres podmiotowy wyznacza bowiem § 2 pkt 4 r.b.h.p., wskazując jednocześnie, iż chodzi tu o osoby korzystające w czasie pracy z monitora ekranowego co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
W myśl § 8 ust. 2 r.b.h.p. pracodawca zobligowany jest zapewnić ww. osobom okulary korygujące wzrok wówczas, gdy na podstawie wyników badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej lekarz zaleci ich stosowanie podczas obsługi monitora ekranowego. Użyty w treści powyższej regulacji zwrot "okulary korygujące wzrok" nie pozwala w zasadzie na stwierdzenie, iż obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych. Wprawdzie obydwa urządzenia spełniać mogą funkcję korygowania wzroku, niemniej jednak w § 8 ust. 2 r.b.h.p.m.e. wskazuje się wprost jedynie na obowiązek zapewnienia osobom zatrudnionym okularów korygujących wzrok. Aktualny kształt powyższych przepisów prawnych nie stanowi przeszkody w zrefundowaniu pracownikowi kosztów zakupu korekcyjnych szkieł kontaktowych, jeśli pracodawca wyrazi taką wolę. Taka praktyka będzie ponadto zgodna z rozwiązaniem przyjętym na gruncie Dyrektywy 90/270/EWG z dnia 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe (Dz. Urz. WE L 156 z 21 czerwca 1990 str. 1).

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.