Odpowiedź:

Z informacji podanych przez Ambasadę RP w Berlinie wynika, że do minimalnego wynagrodzenia w Niemczech nie powinno wliczać się dodatku za pracę w porze nocnej (w tym także wypłacanego w formie ryczałtu). Podobnie powinien być traktowany ryczałt za dyżury.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 6 ust. 4-5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 2008 z późn. zm.) do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych. Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się:
1) nagrody jubileuszowej;
2) odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;
3) wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
W efekcie w Polsce ryczałt za dyżury i ryczałt za godziny nocne jest uwzględniany w minimalnym wynagrodzeniu. Polskie przepisy jednak nie obowiązują w Niemczech.
Z przepisów niemieckiej ustawy w sprawie regulacji powszechnej płacy minimalnej wynika, że pracownicy świadczący pracę na terenie Niemiec powinni otrzymywać wynagrodzenie minimalne wynoszące co najmniej 8,5 euro za godzinę. Ustawa nie określa przy tym, co wchodzi w skład tego wynagrodzenia. Stosowne informacje można uzyskać na stronie niemieckiego cła:
http://www.zoll.de/DE/Fachthemen/Arbeit/Mindestarbeitsbedingungen/Mindestlohn-Mindestlohngesetz/mindestlohn-mindestlohngesetz_node.html;jsessionid=43241DD91326CD52B32CA9843370B506
w części dot. Zulagen und Zuschlägen.

Z tekstu tego wynika, że dodatki lub dopłaty wypłacane przez pracodawcę są uznawane za składniki płacy minimalnej, jeżeli ich uwzględnienie nie wpływa na związek pomiędzy usługami świadczonymi przez pracownika, a wynagrodzeniem, które za nie otrzymuje. Oznacza to, że w ramach dodatku lub dopłaty nie może być wynagradzana praca, która jest odmienna od obowiązkowej pracy zwykłej pracownika, co może mieć miejsce w przypadku nadgodzin lub wykonywania pracy w trudnych warunkach. Przykłady zaliczanych dodatków i dopłat: dodatki i dopłaty, które stanowią wynagrodzenie za regularną i stałą pracę ustaloną w umowie (np. dodatek budowlany dla wszystkich pracowników zatrudnionych na placu budowy). Jako przykład dodatków, które nie są uwzględniane w MiLoG (minimalne wynagrodzenie) podaje się: dodatki i dopłaty, których wypłata wymaga więcej pracy w jednostce czasu (premia akordowa), ponadprzeciętnych jakościowo wyników pracy (premia jakościowa), pracy w określonym czasie (np. praca w godzinach nadliczbowych, w niedziele i święta lub praca w nocy), pracy w trudnych lub niebezpiecznych warunkach (np. dodatek z tytułu brudzącej pracy, dodatek za pracę niebezpieczną), wszystkie inne dodatki, które kompensują usługi dodatkowe, które nie zostały zawarte w umowie, składki do pracowniczych programów emerytalnych i inne płatności na poczet pracowniczych systemów oszczędnościowych. Zwrot poniesionych kosztów: dotyczy to w szczególności zwrotu rzeczywistych kosztów poniesionych przez pracownika w ramach stosunku pracy, spowodowane instrukcjami pracodawcy (np. wyjazdy do klienta).

W efekcie ryczałt za pracę w porze nocnej i ryczałt za dyżury, jako dodatki za spełnienie dodatkowych warunków nie powinny być zaliczane do niemieckiego MiLoG. Pytanie dotyczy jednak prawa niemieckiego, wobec czego należy zweryfikować odpowiedź w Niemczech.

Paweł Ziółkowski,
autor współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Odpowiedzi udzielono  12.09.2016 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów