Czy aparatura i urządzenia laboratoryjne zainstalowane przed 2003 r. w laboratoriach szkoleniowych i badawczych uczelni o profilu medycznym podlegają ocenie i dostosowaniu w myśl rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. sprawie minimalnych wymagań dotyczących bhp w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz. U. Nr 191, poz. 1596 z późn. zm.)?
Jeśli aparatura i urządzenia zainstalowane przed 2003 r. w laboratoriach szkoleniowych i badawczych odpowiadają definicji "maszyny" z rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz. U. Nr 191, poz. 1596 z późn. zm.) - dalej r.m.w.u.m. to podlegają ocenie i dostosowaniu do minimalnych wymagań dotyczących bhp w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy.
Zgodnie z § 1 pkt 1 r.w.m.u.m. "maszyna" to wszelkie maszyny i inne urządzenia techniczne, narzędzia oraz instalacje użytkowane podczas pracy, a także sprzęt do tymczasowej pracy na wysokości, w szczególności drabiny i rusztowania.
Przepisy r.w.m.u.m. nałożyły na pracodawców obowiązek dostosowania maszyn i urządzeń użytkowanych na stanowiskach pracy do tzw. wymagań minimalnych. Nie określiły jednak, jakim dokumentem należy poświadczać dostosowanie użytkowanej maszyny do minimalnych wymagań bhp, pozostawiając to uznaniu pracodawcy. Obecnie pracodawcy najczęściej wykorzystują w tym celu dokumenty powstające w procesie dostosowania (lista kontrolna i plan dostosowania z potwierdzeniem pomyślnej oceny wykonanych działań) lub ustanawiają wewnętrzny dokument potwierdzający zgodność.
Roman Majer