W ramach nielegalnego protestu ok. 350 pracowników w poniedziałek rano nie wznowiło produkcji. Załoga strajkuje mimo niewyczerpania procedur sporu zbiorowego.

„Huta Batory” sp. z o.o. w Chorzowie należy w całości do giełdowej spółki Alchemia, kontrolowanej przez Romana Karkosika. Jak napisała w czwartek w przesłanym PAP oświadczeniu prezes "Alchemii" S.A. Karina Wściubiak-Hankó, „zarząd spółki robi wszystko co w jego mocy, by doprowadzić do zakończenia konfliktu i deklaruje gotowość do dalszych rozmów z umocowanymi osobami reprezentującymi załogę”.

Wściubiak-Hankó zaznaczyła, że wobec nielegalności protestu, „pracownicy biorą na siebie coraz większe ryzyko związane z możliwością zamknięcia stalowni”. Dodała, że w przypadku braku dialogu ze strony załogi w dalszej kolejności zarząd Alchemii będzie "zdesperowany", by przenieść też produkcję z rurowni Huty Batory do innych zakładów grupy.

Prezes podkreśliła, że właściciel stara się, by Huta Batory przetrwała. Nie ograniczając się przy tym do cięcia kosztów, a szuka również nowych możliwości sprzedaży. „Sytuacja na rynku produktów stalowych jest trudna i konkurencyjna. Nielegalne działania pracowników dają kolejny powód do zastanowienia się nad sensem ekonomicznym utrzymywania zakładu w Chorzowie” – ostrzegła prezes Alchemii.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP w źródłach związkowych, śląsko-dąbrowska Solidarność prawdopodobnie skieruje do wojewody wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w sprawie Huty Batory. Być może mogłoby się ono odbyć w poświątecznym tygodniu.

Do zwołania WKDS wezwała wojewodę śląskiego także Solidarna Polska. W środowym liście do władz zakładu i jego właściciela poseł Arkadiusz Mularczyk i szef śląskich struktur ugrupowania Michał Wójcik zaapelowali o rozwiązanie sporu i zaniechanie dalszych zwolnień.

Komisja to regionalny odpowiednik Komisji Trójstronnej. W woj. śląskim na jej forum rozwiązywano już poważne napięcia społeczne – związane ze strajkiem w kopalni Budryk czy negocjacjami związkowymi w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Kompanii Węglowej.

W czwartek szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz zaapelował do właściciela Alchemii o działania zmierzające do rozpoczęcia dialogu ze strajkującymi pracownikami. Kolorz ocenił, że protest jest wyrazem desperacji pracowników huty, obawiających się o miejsca pracy oraz przyszłość swych rodzin.

Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności zaapelował do Karkosika, by ten zaangażował się w rozwiązanie sporu - w duchu kompromisu i społecznej odpowiedzialności. Kolorz zaproponował wyznaczenie mediatora, który pomoże rozwiązać konflikt. Ostrzegł jednocześnie, że w razie dalszego „lekceważenia” protestu związek podejmie solidarnościową akcję protestacyjną we wszystkich spółkach wchodzących w skład Alchemii.

Z innym apelem – do premiera Donalda Tuska – wystąpił w kontekście protestu w Chorzowie lider Sierpnia 80 Bogusław Ziętek. Nawiązując do rządowego projektu podwyższenia wieku emerytalnego, Ziętek podkreślił m.in., że przeniesieni na tzw. umowy śmieciowe pracownicy Huty Batory nie mają szans zapracować na swoje emerytury. Szef Sierpnia 80 wezwał premiera, by na przykładzie sytuacji w tym zakładzie podjął problem nadużywania przez pracodawców umów śmieciowych.

Protestujący pracownicy Huty Batory żądają przywrócenia układu zbiorowego pracy, wstrzymania zwolnień grupowych, a także przywrócenia umów o pracę dawnym pracownikom huty, zatrudnionym obecnie w agencji pracy tymczasowej. Pośredniczyć w rozwiązaniu sporu próbowały już władze Chorzowa, wsparcie dla protestujących deklarowali też m.in. chorzowscy kibice i przedstawiciele związków.

Grupa kapitałowa Alchemia obejmuje: Hutę Batory, Rurexpol, Walcownię Rur Andrzej, Hutę Bankową, Kuźnię Batory i Laboratorium Badań Batory. W ub. roku grupa wypracowała 118,4 mln zł zysku netto przy przychodach sięgających 1 mld 155 mln zł.

Huta Batory produkuje różne gatunki stali, w tym stal węglową, stopową i żaroodporną m.in. w postaci tzw. wlewek. Ma w asortymencie rury bezszwowe, m.in. przewodowe, konstrukcyjne, okrętowe oraz kotłowe. (PAP)

mtb/ je/ jbr/